Umów się na wizytę:
22 436 83 50
22 436 83 50

29.09.2020

Esketamina już w NZOZ Centrum Terapii Dialog

Esketamina - nowy lek na depresję

Leczenie donosową esketaminą depresji, w tym depresji lekoopornej jest już dostępne dla pacjentów. NZOZ Centrum Terapii Dialog, jako pierwsza przychodnia w Polsce była w pełni gotowa do zastosowania tej innowacyjnej metody. O jej wprowadzeniu lekarze psychiatrzy z NZOZ Centrum Terapii Dialog myśleli już od maja 2019 r., kiedy w trakcie Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego uczęszczali na sesje dotyczące leczenia depresji za pomocą donosowej esketaminy. Dlaczego akurat użycie tej substancji jest przełomem w światowej psychiatrii?

Esketamina jako pierwszy tego typu lek działa na przyczyny, a nie tylko objawy depresji. W rezultacie jej działania synapsy ulegają odbudowaniu, zwiększa się też ich aktywność i siła. Początek skuteczności leczenia esketaminą można zauważyć już po 24 godzinach od podania pierwszej dawki, co jest przełomem w leczeniu depresji. Poza tym innowacyjna jest również  metoda podania: podanie donosowe ma duży wpływ na wchłanianie leku. W badaniach klinicznych stosowanie esketaminy razem z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu depresji. Co więcej leczenie to ma korzystny profil tolerancji i skuteczności.

Szansa dla pacjentów z depresją lekooporną

Metoda ta jest szczególnie wskazana, kiedy pacjent cierpi na oporne na leczenie zaburzenie depresyjne, przyjmował co najmniej 2 inne leki przeciwdepresyjne i nie uzyskał poprawy. Pacjenci pytają, gdzie można ją kupić. odpowiadamy, że donosowa esketamina jest podawana wyłącznie w obecności pielęgniarki lub lekarza, którzy nadzorują stan pacjenta  przed  podaniem leku oraz po podaniu.

Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu depresji donosową esketaminą w NZOZ Centrum Terapii Dialog zapraszamy na stronę: www.psychiatrzy.warszawa.pl/spravato .

Jesteśmy dumni, że właśnie my jesteśmy pionierami użycia donosowej esketaminy  w Polsce.