Umów się na wizytę:
22 436 83 50
22 436 83 50

Co powinniśmy wiedzieć o elektronicznych receptach (e-Recepta)?PYTANIE:
Czym jest elektroniczna recepta (e-Recepta)?

ODPOWIEDŹ:
E-Recepta to po prostu elektroniczna recepta, dzięki której nie musisz już okazywać jej papierowej wersji w aptece. Na e-recepcie znajduje się specjalny 4-cyfrowy kod, który pozwoli na zidentyfikowanie e-recepty przez farmaceutę i wydanie leków. Od 8 stycznia 2020 roku wszyscy lekarze zobowiązani są do wystawiania recept drogą elektroniczną.JAKIE SĄ KORZYŚCI E-RECEPTY?

 
 
JAK OTRZYMAĆ E-RECEPTĘ?

1. Należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta IKP (www.pacjent.gov.pl). Nie musisz rejestrować konta, ale żeby się zalogować, potrzebujesz elektronicznego podpisu (profil zaufany, e-dowód lub za pomocą konta bankowego).
2. Wybrać sposób powiadomień o e-recepcie:
  • SMS - na wskazany numer telefonu po wystawieniu recepty przyjdzie SMS z 4 - cyfrowym kodem, który wraz ze swoim numerem PESEL podajemy w aptece
  • e-mail - na wskazany adres e-mail po wystawieniu recepty przyjdzie wiadomość e-mail z załączoną receptą w PDF
Uwaga: Jeżeli nie chcemy logować się w IKP można otrzymać kod e-recepty od lekarza podczas wizyty.

JAK DZIAŁA E-RECEPTA?JAK DŁUGO JEST WAŻNA E-RECEPTA?

Najczęściej e-recepta jest ważna 30 dni  od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej daty realizacji (jeśli taka została określona na recepcie), ale niektóre recepty są ważne 7, 120 lub 365 dni. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności np. na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni, a e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.

Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

Ważne:
Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.
Jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na 365 dni.

SŁOWNICZEK

nazwa handlowa 
- nazwa, pod którą dany produkt leczniczy jest wprowadzony do obrotu w danym kraju. Pozwala jednoznacznie określić przepisany produkt leczniczy lub wyrób medyczny

substancja czynna - to inaczej substancja aktywna w leku,  związek chemiczny, który działa leczniczo na organizm.

zamiennik - zamiennik (generyk, lek odtwórczy, odpowiednik) jest to produkt leczniczy o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej co lek oryginalny, którego stosowanie nie powoduje wystąpienia różnic terapeutycznych. Zamiennik musi spełniać te same standardy jakości, bezpieczeństwa oraz skuteczności co lek oryginalny. Nie wystarczy taki sam skład. Producent, wykonując badania równoważności biologicznej, musi wykazać, że użyta przez niego substancja czynna jest wchłaniania w takiej samej ilości i w takim samym czasie co w leku oryginalnym. Leki są biorównoważne, gdy uzyskane wyniki mieszczą się w granicach 80–125%. Zgodnie z art. 44 ustawy refundacyjnej farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia zamiennika.


Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.