Jak wygląda w praktyce praca terapeuty w zależności od nurtu?

Tytuł szkolenia: 4 psychoterapeutów, 4 nurty, 1 historia pacjenta. Jak wygląda w praktyce praca terapeuty w zależności od nurtu?

Poznaj 4 nurty psychoterapii od 4 doświadczonych psychoterapeutów. 

  • Podczas szkolenia poznasz osobiste doświadczenia każdego terapeuty z pracy w swoim nurcie psychoterapii oraz dowiesz się, jakie są mocne i słabe strony każdego nurtu. 
  • Usłyszysz opis przypadku klinicznego pacjenta oraz dowiesz się, jak wygląda praca terapeutyczna z tym pacjentem w zależności od nurtu.
  • Weźmiesz również udział w moderowanej rozmowie na temat wspólnych elementów oraz różnic poszczególnych nurtów przy współudziale pytań zadawanych przez uczestników szkolenia.

CELEM SZKOLENIE JEST zapoznanie uczestników z 4 odmiennymi nurtami psychoterapii. 

  • Pokażemy co je łączy, co dzieli, jakie są ich mocne jak i słabe strony, aby umożliwić uczestnikom lepsze zrozumienie poszczególnych nurtów terapeutycznych oraz ułatwić osobom rozważającym rozpoczęcie szkolenia psychoterapeutycznego wybranie dla siebie najbardziej odpowiedniego nurtu.

JAKIE NURTY PSYCHOTERAPII POZNASZ?

Nurt psychodynamiczny

Nurt, który kładzie duży nacisk na analizę i refleksję nad wewnętrznym życiem psychicznym pacjenta, zwłaszcza nieświadomymi jego aspektami, takimi jak wewnętrzne konflikty, nieakceptowane potrzeby i emocje, dysfunkcyjne mechanizmy obronne. 

Praca w tym nurcie opiera się w dużej mierze na relacji terapeutycznej – poprzez analizę zjawisk zachodzących między pacjentem a terapeutą (takich jak przeniesienie i przeciwprzeniesienie) – pacjent uzyskuje wgląd we własne problemy w najważniejszych życiowych relacjach. 

Dobra, bezpieczna relacja z terapeutą stanowi tu także bazę do wprowadzania zmian w życiu. Praca w tym podejściu (poza wyjątkami) jest raczej pracą długoterminową, może trwać kilka lat. Sesje odbywają się od 1 do kilku razy w tygodniu.

 

Nurt Poznawczo-behawioralny

Zakłada, że aktywność poznawcza wpływa na zachowanie. 

Jej celem jest identyfikacja schematów poznawczych, myśli automatycznych oraz przepracowywanie ich poprzez zmiany sposobu myślenia i zachowania. 

Terapia zwykle nastawiona jest na konkretny cel, jest dyrektywna, ustrukturalizowana, ograniczona w czasie.

 

Nurt systemowy

Bazuje na założeniu, że zachowania i reakcje jednostki mogą być rozumiane w kontekście różnych systemów w jakich dana osoba funkcjonuje. Głównie odnosi się to do systemu rodzinnego, ale uwzględniane są też inne systemy codziennego funkcjonowania takie jak środowisko pracy, znajomych itp., osób które pozostają ze sobą we wzajemnych zależnościach i tworzą określone reguły funkcjonowania. 

Trudności psychiczne jednostki oraz objawy są rozumiane w kontekście całego systemu w jakim znajduje się dana osoba oraz wpływają na dynamikę w ich wzajemnych relacjach. 

Metody pracy obejmują pracę indywidualną, która uwzględnia szerszy kontekst rodzinny, jak i generacyjny występujących problemów, jak również często pracę z całym systemem rodzinnym jako struktura w którym dany problem występuje.

 

Gestalt

Istotą podejścia Gestalt jest przywracanie naturalnej zdolności człowieka do zaspokajania potrzeb i rozwoju potencjału. Proces ten dostarcza korektywnych doświadczeń emocjonalnych, głębokiego wglądu pacjenta w siebie, pomaga w rozwoju osobowości, zwiększaniu możliwości elastycznego wyboru sposobów funkcjonowania. 

Narzędziem zmiany jest relacja psychoterapeutyczna, dzięki której klient uczy się pełniej doświadczać, rozumieć i wyrażać siebie, a także brać odpowiedzialność za Siebie. 

Charakterystyczne są: zaangażowana obecność terapeuty, autentyczna komunikacja, dialog egzystencjalny.

PROGRAM SZKOLENIA

  1. Przedstawienie 4 nurtów z perspektywy 4 psychoterapeutów
  2. Przedstawienie i omówienie przypadku klinicznego pacjenta z perspektywy 4 nurtów psychoterapii
  3. Moderowana rozmowa o praktycznych elementach pracy terapeutycznej zależnie od nurtu przy współudziale pytań zadawanych przez uczestników szkolenia

 

DO KOGO SKIEROWANE JEST SZKOLENIE?

Szkolenie skierowane jest do studentów psychologii, psychologów i psychoterapeutów chcących lepiej zrozumieć, czym się charakteryzują oraz różnią 4 nurty psychoterapii w rozumieniu i podejściu do pracy z pacjentem. 

Szczególnie zapraszamy osoby rozważające wybór zawodu psychoterapeuty i zastanawiają się, jaki nurt psychoterapii byłby dla nich najbardziej odpowiedni.

KTO POPROWADZI SZKOLENIE?

Agnieszka Chrzczonowicz-Stępień

Psychoterapeutka psychodynamiczna, szkoliła się w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”. Specjalistka psycholożka kliniczna, po szkoleniu specjalizacyjnym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Wykładowczyni w Szkole Psychoterapii Dialog. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu psychoterapii i psychopatologii.

 

 Adam Bajkowski 

Jest psychoterapeutą Gestalt i psychologiem. Posiada bogate doświadczenie kliniczne m.in. w udzielaniu pomocy pacjentom z doświadczeniem psychozy, a także pracy z osobami zmagającymi się z zaburzeniami nastroju, lękami czy kryzysami. Pomaga klientom m.in. w lepszym rozumieniu siebie oraz rozwoju osobowości. Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej osób dorosłych. Jest ceniony m.in za umiejętności prowadzenia dialogu egzystencjalnego, życzliwy klimat współpracy jak i biegłość w myśleniu klinicznym.

 

Anna Gołębiowska

Psycholog, psychoterapeuta systemowy. Psychologię ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, szkolenie z Psychoterapii kończyła w Szkole Psychoterapii MABOR (dziś Szkoła Psychoterapii Dialog). W zawodzie pracuje od 2010 roku. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych oraz terapię par i małżeństw. Pracuje głównie z osobami w kryzysach życiowych, z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami nerwicowymi.

 

Karolina Wincewicz-Cichecka

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna oraz job-coach. Pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą od 16 rż.

Dlaczego warto wybrać nasze szkolenia i kursy online dla psychologów i psychoterapeutów?

– Certyfikowane szkolenia online prowadzone są przez ekspertów dla ekspertów.
– Tu spotkasz najlepszych specjalistów z zakresu psychoterapii, psychologii, psychiatrii.
– Otrzymasz aktualną i praktyczną wiedzę, którą warto wykorzystywać podczas pracy w gabinecie.
– Masz wybór spośród wielu propozycji rożnych tematów
– Uzyskasz certyfikat uczestnictwa wystawiany przez Szkołę akredytowaną przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
– Twoja inwestycja w praktyczną dawkę wiedzy wynosi tylko 99 zł.

Dlaczego warto zaufać Szkole Psychoterapii Dialog?

Misją Szkoły Psychoterapii Dialog jest dzielenie się wiedzą i budowanie szerokiej społeczności psychoterapeutów, psychologów i lekarzy psychiatrów.

Chcemy kształcić najlepiej jak potrafimy psychoterapeutów z całej Polski, aby jak najwięcej osób w Polsce mogło liczyć na profesjonalną pomoc.

Łączymy doświadczenie dydaktyczne Szkoły Psychoterapii Dialog z doświadczeniem klinicznym Centrum Terapii Dialog, które prowadzi Szkołę od 2019 roku.

Szkoła Psychoterapii Dialog, oprócz praktycznych szkoleń online, ma w swojej ofercie przede wszystkim całościowy 4-letni kurs dla psychoterapeutów. Szkoła przygotowuje do prowadzenia psychoterapii w podejściu integracyjnym, którego osią jest terapia systemowa. Uczymy psychoterapii indywidualnej osób dorosłych, ale również pracy terapeutycznej z rodzinami i parami. Program szkolenia zawiera także moduły poświęcone terapii dzieci i młodzieży.

Całościowe 4-letnie szkolenie posiada atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dzięki czemu absolwenci Szkoły Psychoterapii Dialog mogą ubiegać się o Certyfikat Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i jest realizowane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi wymogami PTP.
(więcej informacji: https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/o-centrum/szkola-psychoterapii/ )

Najlepsze kursy i szkolenia w Polsce dla psychologów i psychoterapeutów w jednym miejscu

Aby na bieżąco otrzymywać informacje o nadchodzących szkoleniach serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku (SzkolaPsychoterapiiDialog) oraz do dołączania do dedykowanej grupy dla psychologów, psychoterapeutów na Facebooku: Szkolenia dla psychoterapeutów i psychologów (https://www.facebook.com/groups/754264118558427).

Do zobaczenia na szkoleniach!

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6