Psychiczny dołek

Psychiczny dołek.
Jak sobie pomóc bez wychodzenia z domu?

Wielotygodniowe czy wielomiesięczne kolejki, dziesiątki wykonanych telefonów, brak możliwości wyboru lekarza. Kto jest mieszkańcem nadwiślańskiego kraju, pewnie nie raz doświadczył problemów polskiego systemu opieki zdrowotnej. Gdy do systemowych bolączek dołoży się jeszcze to, że żyjemy w ciągłym biegu i nie mamy czasu zająć się poważnie własnym zdrowiem, nasza sytuacja nie wygląda dobrze.

                                                                                                                                                                                                                                         Źródło: natemat.pl
Co robimy, gdy z jednej strony tak trudno skorzystać z pomocy służby zdrowia, a z drugiej szkoda nam każdej minuty spędzonej na wydzwanianiu po lekarzach, tournée po przychodniach i wyczekiwaniu pod gabinetem lekarskim? Odpowiedź jest prosta – siadamy przed komputerem i zdajemy się na wiedzę dr Google, zakładając, że przynajmniej wskaże nam kierunek poszukiwań przyczyn dolegliwości.

Bez wyjścia?
O zagrożeniach związanych z diagnozą na podstawie pseudofachowych porad przewijających się przez fora internetowe napisano niejeden artykuł. Można próbować z pomocą dr Google’a dochodzić przyczyny wysypki albo bólu brzucha, ale w przypadku psychicznych dołków trudno uzyskać sensowną poradę przeczesując internetowe fora.Nie sposób przecież podnieść swojego poczucia wartości, czytając komentarze wrzucane przez internautów do sieci. Nie da się zwalczyć nieśmiałości, przeglądając grupy wsparcia na Facebooku. Co więcej, lektura historii zmagających się z podobnymi problemami bliźnich niekoniecznie pozytywnie wpływa na samopoczucie czytającego..

                                                                                                                                                                                                                                                                                      Źródło: natemat.pl

Czy w takim razie próby poszukiwania wsparcia psychologicznego w internecie są z góry skazane na niepowodzenie? Nie, ponieważ można skorzystać z konsultacji zdalnej. I to konsultacji fachowej i bezpiecznej, bo udzielonej przez profesjonalnego psychoterapeutę. Taką możliwość “wizyty” online stwarzają pacjentom tylko wyspecjalizowane ośrodki.

Fachowcy online
Centrum Terapii DIALOG to największa w Polsce prywatna wysokospecjalistyczna przychodnia psychiatryczno-psychologiczna. Z uwagi na to, że nie każdy mieszka w stolicy lub ma czas dojeżdżać na spotkania, Centrum uruchomiło możliwość konsultacji online przez Portal Pacjenta. Z tego rozwiązania chętnie korzystają też osoby, które mają opory, by stanąć z psychologiem twarzą w twarz oraz zdalni pracownicy i Polacy mieszkający za granicą .

„Zdarzają się sytuacje, kiedy ze względu na miejsce zamieszkania, trudności zdrowotne, niepełnosprawność albo doświadczane trudności, pacjent nie jest w stanie albo zwyczajnie nie może skorzystać ze spotkania twarzą w twarz. W takich sytuacjach warto skupiać się na tym, co jest możliwe i co możemy zrobić, zamiast na brakach i trudnościach” – twierdzi mgr Kamil Elkader, psycholog, psychoterapeuta.

Mówi się, że kontakt online może ograniczać przekaz niewerbalny i utrudnić wzajemne zrozumienie. Jeśli takie trudności powstaną, to związane z tym odczucia będą z pewnością wartościowym materiałem do omówienia między pacjentem i terapeutą, co zazwyczaj umacnia relację, będącą jednym z trzech gwarantów skutecznej terapii. Ekspert zwraca też uwagę, że dorasta pokolenie, dla którego kontakt online jest podstawową i naturalną formą kontaktu, więc praktyka psychologiczna podąża za zmieniającą się rzeczywistością.”DIALOG” stawia na spersonalizowaną terapię, postępując w myśl zgodnej z nowoczesną medycyną zasady, że “nikt nie jest w stanie znać się na wszystkim”. Dlatego osoby szukające tam pomocy kierowane są do doświadczonych terapeutów, którzy specjalizują się w rozwiązywaniu określonych problemów, jak np. problemy ze snem, złe samopoczucie mamy po urodzeniu dziecka czy nieakceptowanie własnego wyglądu. Każdy z tych stanów wymaga bowiem pracy różnymi metodami, których skuteczność zależy niekiedy także od takich czynników jak płeć czy wiek psychoterapeuty. Jak argumentuje dr n. społ. Urszula Barańczuk, taki kierunek w psychologii staje się coraz istotniejszy.

„Obserwowany w ostatnim czasie wzrost różnych problemów psychicznych stanowi ogromne wyzwanie dla psychologów. Przez dziesięciolecia zarówno na świecie, jak również w Polsce próbowano stosować podobne metody wsparcia psychologicznego u osób zmagających się z bardzo różnymi problemami psychicznymi. Nie zawsze okazywało się to skuteczne. W związku ze stale rosnącą liczbą badań naukowych pokazujących, jak istotne jest dopasowanie pomocy psychologicznej do indywidualnego problemu człowieka, coraz więcej psychologów zaczęło się specjalizować we wsparciu osób cierpiących z powodu konkretnego problemu. To sprawia, że jesteśmy w stanie pomagać skuteczniej.”

„Także kwestia wieku terapeuty bywa ważna dla wielu osób. – Często pacjenci szukają osoby, która byłaby bliska im wiekiem lub starsza, to znaczy, aby miała już własne doświadczenia związane z przechodzeniem tych samych lub podobnych etapów życiowych”  – tłumaczy mgr Ewa Szczygielska, psycholog, psychoterapeuta.

– Płeć terapeuty może mieć zaś znaczenie dla osób, które doświadczają trudności w relacji z osobami danej płci lub w określonym wieku, np. mężczyzna, który doświadcza problemu w relacji z partnerką, matką lub przełożoną, podejmując terapię z psychoterapeutką kobietą będzie bardziej konfrontował się z tymi trudnościami w relacji z nią w procesie terapeutycznym, co da większy dostęp do pracy nad tą kwestią – dodaje.
Jak wybrać najlepszego psychologa dla siebie? Z pomocą przychodzi nowatorska metoda, wdrożona także już w Polsce w NZOZ Centrum Terapii DIALOG. Polega ona na tym, że znający dobrze kompetencje innych specjalistów psycholog dobiera indywidualnie psychoterapeutę, którego wiedza i doświadczenie najbardziej odpowiada potrzebom przyszłego pacjenta. Ta unikalna na rynku procedura nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla pacjenta.Renoma i anonimowość
Weryfikacja obejmuje też terapeutów, którzy zanim dołączą do zespołu Centrum Terapii DIALOG, przechodzą przez bardzo wymagający, 4-etapowy proces rekrutacji. Te gęste sito ma służyć skompletowaniu personelu złożonego z doświadczonych konsultantów. Wszystko po to, aby pacjent podczas wizyty miał rzeczywiście pewność, że zaufał kompetentnemu i empatycznemu fachowcowi. Każdy może skorzystać o dogodnej dla siebie porze z porady online. Zdalne spotkania z psychoterapeutami odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 22:00, a także w weekendy między 8:00 a 20:00. Więcej informacji można znaleźć tutaj >>
Artykuł powstał we współpracy z serwisem natemat.pl

Chcesz umówić wizytę?
Zadzwoń: (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl

Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6