Umów się na wizytę:
22 436 83 50
22 436 83 50

Poradnia Leczenia Psychoz

Specjalistyczna Poradnia Leczenia Psychoz NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu:

W ramach leczenia w zależności od stanu pacjenta stosujemy odpowiednio dobrane leki i/lub odpowiedni rodzaj psychoterapii. Świadczymy również pomoc w zakresie psychoterapii i psychoedukacji osób z doświadczeniem psychozy oraz dla ich rodzin i bliskich.

 

Umów się do Poradni Leczenia Psychoz:

Zespół Poradni Leczenia Psychoz tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.
Zobacz poniżej:

Publikacje naukowe

Specjaliści przyjmujący w poradni:

Halucynacje, dezorganizacja myśli, wyizolowanie, nadmierna podejrzliwość, urojenia o różnej treści, nagłe zmiany osobowości lub zachowania – to tylko niektóre z objawów zaburzeń psychotycznych. Psychozy mogą wystąpić w każdym wieku, często dotyczą osób młodych.


Na czym polega leczenie psychozy?


Bardzo ważne jest, aby podjąć stosowne kroki jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów zaburzeń. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na pełne ustąpienie objawów i powrót do normalnego życia. Podstawowym działaniem jest leczenie farmakologiczne, przede wszystkim leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki). Blokują one określone receptory neuroprzekaźników w mózgu, co redukuje objawy (halucynacje, urojenia). Czasami stosuje się także inne leki, np. przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe. Wszystkie środki muszą być dobrane indywidualnie do konkretnego przypadku po dokonaniu szczegółowej diagnostyki i podawane pod kontrolą lekarza.


Wsparciem dla leczenia farmakologicznego jest psychoterapia (np. terapia poznawczo-behawioralna) oraz interwencje w gronie rodzinnym. Pomocne bywają także tzw. treningi umiejętności. Służą one poprawie relacji z innymi ludźmi, komunikowania się, a także zwiększeniu zdolności radzenia sobie z codziennymi czynnościami oraz sytuacjami stresującymi.


By wspomóc leczenie oraz uniknąć nawrotów choroby, konieczne jest zredukowanie wpływu stresu na pacjenta. W tym celu wykorzystywane są m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne.