Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry – jak się przygotować?
22/07/2021Eksperci z Poradni Zaburzeń Odżywiania wydają książkę!
03/08/2021Psychologa możemy spotkać w wielu różnych miejscach: w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w szkole lub przedszkolu, domu starców, na oddziałach szpitalnych, w ośrodku interwencji kryzysowej, w ośrodku adopcyjnym, w hospicjum, w sądzie, więzieniu, wojsku, w ośrodkach odwykowych, a także w prywatnych gabinetach. Wielu z nas miało styczność z psychologiem, mimo to wizyta u tego specjalisty wciąż bywa trudna i wstydliwa. A niepotrzebnie, bo psycholog może nam pomóc w wielu różnych sprawach.
Kim jest psycholog?
Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Dodatkowo może odbyć specjalizację zawodową, np z psychologii klinicznej, psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologii sądowej, psychoseksuologii, itd. Każdy psycholog, bez względu na specjalizację zajmuje się psychiką człowieka, pomaga osobom, które cierpią, które mają trudności w bardzo różnych sferach życia.
Kiedy udać się do psychologa?
Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z pewnymi problemami dotyczącymi naszych relacji z innymi, nie panujemy nad własnymi emocjami, jeśli nie mamy siły, ani motywacji, by normalnie funkcjonować, jeśli wydarzyło się w naszym życiu coś trudnego/traumatycznego, czujemy ciągłe napięcie i stres, towarzyszy nam lęk i niepokój – to wówczas na pewno warto udać się po pomoc do psychologa.
Wybór specjalisty/placówki
NFZ
Pomoc psychologiczna jest dostępna w ramach ubezpieczenia w NFZ na podstawie skierowania od lekarza. Uwaga! Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku umożliwiło korzystanie z wizyt u psychologa bez skierowania, jeśli obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii. Dotyczy to jedynie osób dorosłych. Także warto śledzić aktualne wytyczne Ministerstwa, i dowiadywać się czy aktualnie skierowanie do psychologa jest wymagane. Dużym problemem w opiece psychologicznej na NFZ są dość długie terminy oczekiwania.
Jednak w nagłych sytuacjach można udać się do ośrodka interwencji kryzysowej, gdzie pomoc psychologiczna powinna być udzielana niezwłocznie.
Prywatnie
Drugą możliwością są wizyty w prywatnych gabinetach i przychodniach psychologicznych, gdzie za wizytę u psychologa zapłacimy ok 130 – 200 zł, w zależności m.in. od doświadczenia psychologa, specjalizacji, posiadanych certyfikatów.
Rejestracja
Już podczas rejestracji do psychologa warto powiedzieć, z jakim problemem chcemy przyjść, poniewaz pracownicy działu obsługi pacjenta mogą pokierować nas do osoby, która specjalizuje się właśnie w tym zagadnieniu. Oczywiście to zależy od nas ile chcemy powiedzieć pracownikowi rejestracji.
Pierwsza wizyta
Wiele osób boi się wizyty u psychologa. Wynika to między innymi ze stereotypów, które są wciąż powszechne są w naszym społeczeństwie. Konsultacja psychologiczna nie jest niczym wstydliwym, powinna być tak naturalna, jak wizyta u internisty, gdy jesteśmy przeziębieni, lub wizyta u stomatologa, gdy boli nas ząb. Jeśli odczuwamy ból psychiczny, warto zwrócić się po pomoc do psycholog.
Wizyta u psychologa trwa zwykle ok 50 minut. Jest to rozmowa, podczas której psycholog będzie chciał się dowiedzieć, z jakim problemem przychodzimy, kiedy zauważyliśmy niepokojące objawy, jak one wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Może też zapytać o inne choroby i przyjmowane leki, gdyż one także mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. Rozmowa i tematy będa indywidualne dopasowane do naszych problemów i potrzeb.
Warto rozmawiać z psychologiem szczerze, gdyż od dokładnego wywiadu zależy dobrze postawiona diagnoza. Jednak czasem zdarza się tak, że o wyjątkowo trudnych problemach nie udaje się powiedzieć na pierwszej wizycie. Czasem koniecznych będzie kilka konsultacji zanim uda się ustalić, co jest główną przyczyną naszych problemów. Niekiedy oprócz wywiadu konieczne jest także przeprowadzenie różnego rodzaju testów psychologicznych – są one niezwykle pomocne w postawieniu diagnozy.
Warto też określić swoje oczekiwania dotyczące wizyt u psychologa, i wspólnie ustalić cel spotkań: jakich zmian oczekujemy, na czym nam najbardziej zależy. Oczywiście można też zadawać pytania psychologowi i prosić o wyjaśnienia kwestii, których nie rozumiemy. Psycholog informuje pacjenta o swojej diagnozie i proponuje odpowiednie leczenie: może to być np. psychoterapia, czasem konieczna jest wizyta u lekarza i włączenie farmakoterapii. Warto korzystać z usług psychologa, który wzbudza nasze zaufanie i z którym chcemy współpracować, gdyż ma to ogromy wpływ na powodzenie leczenia i powrót do zdrowia.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne, dlatego, aby móc cieszyć się życiem, trzeba zadbać o obie sfery. Psycholog, obok psychiatry i psychoterapeuty, jest tym specjalistą, który może nam pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej.
_______
Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologa, możesz zapoznać się z naszym Centrum Psychoterapii oraz Bezpłatnym, Indywidualnym Doborem psychologa/psychoterapeuty:
KLIKNIJ TUTAJ