Poradnia Psychoonkologii

Specjalistyczna Poradnia Psychoonkologii NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w udzielaniu profesjonalnego psychologicznego wsparcia:

  • w sytuacji trudnej, przewlekłej choroby somatycznej (np. choroby nowotworowej)
  • kiedy trzeba się psychologicznie przygotować do leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia) oraz zabiegu chirurgicznego
  • wtedy, gdy jest już po takim zabiegu, a życie wydaje się bardzo trudne, niezrozumiałe
  • działa online oraz w przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

 

Umów się do Poradni Psychoonkologii:

 

Zespół Poradni Psychoonkologii tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.

Specjaliści przyjmujący w poradni:

psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta systemowy, terapeuta rodzin i par

psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

psychoterapeuta systemowy i poznawczo-behawioralny dzieci i młodzieży oraz dorosłych, terapeuta rodzin i par

psycholog, psychoterapeutka integracyjna osób dorosłych oraz młodzieży od 16 roku życia, terapeutka par i rodzin

psycholog, psychoterapeutka integratywna

psycholog, psychoterapeuta psychoanalityczny, psychoonkolog

dr n. społ.

Czym zajmuje się psychoonkologia?

W swojej pracy psychoonkologowie skupiają się głównie na trzech obszarach działania. Jest to przede wszystkim profilaktyka osób chorych na nowotwór, wsparcie chorych oraz ich bliskich, a także edukacja personelu, który pracuje na co dzień z osobami chorymi.

Obszary działania psychoonkologii

Profilaktyka oznacza tutaj szeroko rozumianą edukację pod kątem onkologii. To między innymi organizacja kampanii profilaktycznych, a także propagowanie zdrowego trybu życia wyłączającego kancerogenne czynniki. Jest to także zachęcanie do badań okresowym i przesiewowym. Działania te są bardzo istotne, a szczególnie pod kątem zapobiegania nowym zachorowaniom oraz zmiany sposobu postrzegania samej choroby, czyli tzw. „odczarowanie raka”, który wciąż pozostaje tematem tabu.

Kolejnym obszarem psychoonkologii, a także jednym z zadań psychoonkologa jest towarzyszenie pacjentom chorującym na nowotwór oraz wspieranie ich, a także ich bliskich podczas przechodzenia przez chorobę. Najważniejsza w pracy jest pomoc w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji oraz minimalizowanie negatywnych skutków, które mogą pojawić się w obszarze psychiki pacjenta. Konieczne jest zbudowanie odpowiedniego systemu wsparcia – wewnętrznego, związanego z poczuciem własnej wartości, optymizmem, kreatywnością, jak i poczuciem humoru; oraz zewnętrznego, który stanowi rodzina, bliscy, przyjaciele i wszyscy współpracownicy. Jest to też edukacja związana z technikami zmiany postaw i myśli, sposobów redukcji stresu, a także poprawy samopoczucia, takich jak: relaksacja, wizualizacja czy treningi oddechowe.

Ostatnim zadaniem współczesnej psychoonkologii jest edukacja lekarzy, pielęgniarek, ale też całego personelu pomocniczego. Każdego dnia pracują oni z pacjentami chorującymi nowotworowo oraz ich bliskimi.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6