Specjalistyczna Poradnia Zaburzeń Odżywiania dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w:
- diagnostyce, leczeniu i terapii specyficznych zaburzeń odżywiania (anorexia nervosa, bulimoreksja, bulimia nervosa)
- diagnostyce, leczeniu i terapii niespecyficznych zaburzeń odżywiania (zespół przeżuwania, zespół jedzenia nocnego, jedzenie kompulsywne, napady objadania się, anarchia żywieniowa)
- poradnictwie żywieniowym dla osób chorujących na depresję, nerwicę i inne choroby
- poradnictwie żywieniowym dla rodziców małych dzieci, które nie chcą jeść
- działa online oraz w przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie
Umów się do Poradni Zaburzeń Odżywiania (Anoreksji i Bulimii):
Książka wydana przez Poradnię Zaburzeń Odżywiania w Dialogu
W tej książce znajdziesz:
- przewodnik krok po kroku, jak walczyć z bulimią i napadowym objadaniem
- konkretne, praktyczne wskazówki dla chorych oparte na wieloletnim doświadczeniu autorów
- historie osób, które dzięki opisanym w książce metodom, pokonały zaburzenia odżywiania
Zespół Poradni Zaburzeń Odżywiania (Anoreksji i Bulimii) tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.
Publikacje naukowe
- Pokonać bulimię i zespół napadowego objadania. Poradnik dla rodzin i bliskich, Ulrike Schmidt, Janet Treasure, June Aleksander, red. Michał Feldman »
- Health-related quality of life in Polish children and adolescents with perinatal HIV infection – short report, dr n. med. Anna Zielińska-Wieniawska »
- Niespecyficzne zaburzenia odżywiania się – subiektywny przegląd, dr Aneta Michalska i inni »
Webinary i wystąpienia w mediach
- Anoreksja, objawy i leczenie, dr Aneta Michalska »
- Bulimia i napadowe objadanie się – jak pomagać osobom chorym, dr Michał Feldman »
- Gdy głowa nienawidzi ciała. „Robię sobie operacje, a jest coraz gorzej. Nie umiem powiedzieć: stop”, dr Michał Feldman, mgr Sylwia Stankiewicz >>
Poradniki dla pacjentów
Specjaliści przyjmujący w Poradni:
Zaburzenia odżywiania – anoreksja i bulimia
Zarówno anoreksja, jak i bulimia, to zaburzenia o podłożu psychicznym. Choroby te trapią szczególnie te osoby, które nie akceptują wyglądu swojej sylwetki i krytycznie podchodzą do swojego wyglądu. Niekiedy pierwsze objawy są trudne do zaobserwowania, natomiast tak samo anoreksja, jak i bulimia, bez podjęcia odpowiedniego leczenia, są poważnymi chorobami zagrażającymi zdrowiu i życiu.
Anoreksja
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, jest zaburzeniem, które przejawia się ograniczeniem przyjmowania pokarmów. Cierpiący na anoreksję bardzo często są zdania, że ważą zbyt wiele, mimo tego, że ich masa ciała jest prawidłowa, a często też zbyt mała.
Bulimia
Bulimia tak samo jak anoreksja jest zaburzeniem odżywiania. Osoba cierpiąca na bulimię przyjmuje pokarm kompulsywnie, a kolejno prowokuje wymioty, bądź przyjmuje środki przeczyszczające. Bulimia może pojawić się także u dzieci, nawet tych poniżej dziesiątego roku życia. Przyczynami jej występowania są między innymi brak samoakceptacji, wygórowane wymagania innych, gwałtowne zmiany życiowe oraz konflikty z najbliższymi.
Bulimia i anoreksja – objawy
Obsesyjne liczenie kalorii to zjawisko, które powinno zaniepokoić najbliższych osoby, u której pojawia się takowa praktyka – to jeden z objawów zaburzeń odżywiania. Oprócz tego, często dochodzi też do: niechęci do jedzenia w towarzystwie, ciągłych rozmów o odchudzaniu, przyjmowania tabletek odchudzających lub wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Bulimia przejawia się bardzo często ospałością oraz zmęczeniem, ale też: napadami objadania się, częstymi wymiotami, bólem brzucha, uszkodzeniem szkliwa na zębach, bladością skóry oraz nieregularnymi miesiączkami.
Tak samo anoreksja, jak i bulimia, są poważnymi zaburzeniami odżywiania, stąd konsekwencje ich mogą być niebezpieczne. Jeśli zauważymy takie sygnały u siebie lub swoich bliskich, należy pomyśleć o zgłoszeniu się do poradni Zaburzeń Odżywiania, gdzie możliwe jest rozpoczęcie skutecznego leczenia przez doświadczonych specjalistów.