Specjalistyczna Poradnia Leczenia Psychoz NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu:
- pierwszego epizodu psychotycznego
- nawrotów schizofrenii, zaburzeń schizoafektywnych
- paranoi i innych zaburzeń urojeniowych
- zaburzeń u pacjentów z podwójną diagnozą (uzależnieniami),
- zaburzeń związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze)
- psychoterapii i psychoedukacji dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem psychozy
- działa online oraz w przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie
W ramach leczenia w zależności od stanu pacjenta stosujemy odpowiednio dobrane leki i/lub odpowiedni rodzaj psychoterapii. Świadczymy również pomoc w zakresie psychoterapii i psychoedukacji osób z doświadczeniem psychozy oraz dla ich rodzin i bliskich.
Umów się do Poradni Leczenia Psychoz:
Zespół Poradni Leczenia Psychoz tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.
Publikacje naukowe
- Z historii polskiej psychiatrii: paragnomen, prof. dr hab. n. med. Marek Jarema, dr Joanna Wilemborek »
- Schizofrenia: Poradnik dla chorych i ich bliskich, dr Justyna Sędek >>
Kierownik Poradni:
Specjaliści przyjmujący w Poradni:
lekarz specjalista psychiatra, lekarz specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
Halucynacje, dezorganizacja myśli, wyizolowanie, nadmierna podejrzliwość, urojenia o różnej treści, nagłe zmiany osobowości lub zachowania – to tylko niektóre z objawów zaburzeń psychotycznych. Psychozy mogą wystąpić w każdym wieku, często dotyczą osób młodych.
Na czym polega leczenie psychozy?
Bardzo ważne jest, aby podjąć stosowne kroki jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów zaburzeń. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na pełne ustąpienie objawów i powrót do normalnego życia. Podstawowym działaniem jest leczenie farmakologiczne, przede wszystkim leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki). Blokują one określone receptory neuroprzekaźników w mózgu, co redukuje objawy (halucynacje, urojenia). Czasami stosuje się także inne leki, np. przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe. Wszystkie środki muszą być dobrane indywidualnie do konkretnego przypadku po dokonaniu szczegółowej diagnostyki i podawane pod kontrolą lekarza.
Wsparciem dla leczenia farmakologicznego jest psychoterapia (np. terapia poznawczo-behawioralna) oraz interwencje w gronie rodzinnym. Pomocne bywają także tzw. treningi umiejętności. Służą one poprawie relacji z innymi ludźmi, komunikowania się, a także zwiększeniu zdolności radzenia sobie z codziennymi czynnościami oraz sytuacjami stresującymi.
By wspomóc leczenie oraz uniknąć nawrotów choroby, konieczne jest zredukowanie wpływu stresu na pacjenta. W tym celu wykorzystywane są m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne.
W przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie, a także w ramach konsultacji online i telefonicznych, prowadzimy Specjalistyczną Poradnię Leczenia Psychoz. Każdy Pacjent zostaje u nas objęty indywidualną opieką specjalistyczną, opierającą się na szczegółowo przeprowadzonej diagnozie.
Psychoza – zaburzenie psychiczne
Psychoza kwalifikowana jest jako ciężkie zaburzenie psychiczne, w wyniku którego chory może mieć trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w otaczającej go rzeczywistości. Pacjent może odczuwać siebie oraz otoczenie w sposób mocno subiektywny. Pomimo braku potwierdzenia realności odczuć, Pacjent może odbierać wszystkie sygnały jak prawdziwe, mając przeświadczenie, że jego myśli czy doznania słuchowe i wzrokowe są realne.
Ze względu na to, że psychoza może przybierać różne formy, pod tym pojęciem kryje się grupa zaburzeń i stanów psychicznych. Ich przyczyn poszukiwać można w nieprawidłowym działaniu neuroprzekaźników, a także w podłożu genetycznym. Szacuje się, że nawet w 1/5 przypadków psychoz jest wynikiem oddziaływania środowiskowego. Oznacza to, że do jej wystąpienia przyczynić się może tryb życia, na przykład nadużywanie alkoholu lub środków odurzających, ale też traumatyczne wydarzenie.
Objawy, rodzaje i leczenie psychozy
Wśród grupy zaburzeń składających się na wystąpienie psychozy, można wymienić kilka jej rodzajów, w tym psychozę schizoafektywną – charakterystyczną dla takich jednostek chorobowych, jak schizofrenia i choroba afektywna. W jej ramach wymienia się:
- psychozę maniakalną – z występowaniem silnych reakcji psychoruchowych i pobudzenia,
- psychozę depresyjną – z obniżeniem nastroju i pojawiającymi się myślami samobójczymi,
- psychozę maniakalno-depresyjną – z objawami mieszanymi, gdzie Pacjent może odczuwać naprzemiennie euforię i silne przygnębienie.
W przypadku diagnozy podwójnej można mówić o występowaniu psychozy w połączeniu z potwierdzonym uzależnieniem lub psychozy wynikającej bezpośrednio z uzależnienia. W sytuacji zdiagnozowania choroby alkoholowej, psychozie towarzyszyć mogą: halucynoza alkoholowa czy majaczenie. Również przyjmowanie substancji o charakterze psychoaktywnym – narkotyków i dopalaczy – wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychotycznych.
Leczenie psychozy jest zazwyczaj procesem złożonym, w czasie którego specjaliści sięgają po szereg metod. Wdrożenie odpowiedniego sposobu jest zależne przede wszystkim od postawionej diagnozy oraz tego, w jaki sposób Pacjent reaguje na proponowane leczenie. W większości przypadków wprowadzana jest farmakoterapia, to jest leki antypsychotyczne (neuroleptyki), niekiedy także środki antydepresyjne. Leczenie farmakologiczne ma na celu złagodzenie objawów, ułatwienie choremu radzenia sobie z lękiem, a także sprzyja walce z bezsennością. Pacjentom zaleca się uczestnictwo w psychoterapii indywidualnej.
Leczenie psychiatryczne psychoz w NZOZ Centrum Terapii Dialog
Działający w ramach Specjalistycznej Poradni Leczenia Psychoz psychiatrzy oraz psychoterapeuci zapewniają Pacjentom kompleksowe działanie obejmujące proces diagnostyczny oraz leczenie:
- początkowych objawów psychotycznych,
- nawrotów objawów schizoafektywnych,
- paranoi, zaburzeń urojeniowych,
- zaburzeń u pacjentów ze zdiagnozowanym uzależnieniem (od alkoholu, narkotyków, dopalaczy),
- pomocy bliskich osób z doświadczeniem psychozy.