Niespecyficzne zaburzenia odżywiania – czym są?
31/01/2023Lekarz seksuolog a psycholog seksuolog
02/03/2023Sfera seksualna każdego człowieka ma ogromny wpływ na jego życie, jednak często z różnych przyczyn spychana jest na margines – unika się mówienia o niej, a wszelkie problemy z nią związane próbuje się zniwelować we własnym zakresie. Tymczasem konsultacja seksuologiczna jest formą wizyty u specjalisty w takim samym stopniu, jak wizyta u kardiologa czy ortopedy – nie należy się jej wstydzić. Wręcz przeciwnie, rozmowa z seksuologiem może pomóc w zwalczeniu różnych kłopotów związanych z szeroko pojmowaną ludzką seksualnością. Na czym polegają konsultacje seksuologiczne i kiedy warto się na taką wizytę zdecydować? Czy pomocy może udzielić także seksuolog online?
Wizyta u seksuologa
Lekarz seksuolog podejmuje się diagnozowania i leczenia zaburzeń seksualnych różnego rodzaju. Najczęściej jest specjalistą z wykształceniem medycznym z zakresu psychiatrii, neurologii czy chorób wewnętrznych – dzięki temu jest w stanie bardzo dokładnie przeanalizować charakter zgłoszonego problemu i, w razie takiej konieczności, ustalić optymalny sposób dalszej współpracy z pacjentem. Może to być zarówno terapia seksuologiczna, jak i odpowiednia farmakoterapia.
Z medycznej pomocy seksuologicznej skorzystać mogą osoby w każdym wieku i zmagające się z problemami o bardzo różnorodnym podłożu. Pomoc seksuologa nie ogranicza się bowiem jedynie do fizycznego aspektu w życiu seksualnym człowieka. Specjalista tej dziedziny staje się wsparciem również dla osób doświadczających trudności w relacjach partnerskich, a w razie takiej potrzeby kieruje pacjentów również do lekarzy innych specjalizacji, by potwierdzić lub wykluczyć biologiczne podłoże zaburzeń seksuologicznych.
Jakie problemy mogą wymagać porady seksuologa?
Tak naprawdę wszystkie niepokojące objawy związane z seksualnym i emocjonalnym obszarem życia stanowić mogą podstawę do skorzystania z pomocy seksuologa. Wśród najczęściej zgłaszanych problemów można wyróżnić:
- zaburzenia popędu seksualnego,
- trudności w osiągnięciu satysfakcji seksualnej,
- problemy z prawidłowym rozpoznaniem swojej orientacji seksualnej lub z jej akceptacją,
- zaburzenia erekcji,
- problem z określeniem tożsamości płciowej,
- obniżone libido.
To zaledwie kilka przykładowych kwestii, z którymi do seksuologa zwracają się pacjenci. Wśród problemów związanych z życiem seksualnym można także wymienić te dotyczące rozpoczęcia współżycia – w trakcie konsultacji seksuolog jest w stanie rozwiać obawy osób planujących wejście w ten nowy etap życia.
W Poradni Seksuologicznej udzielane są ponadto konsultacje dla pacjentów i pacjentek zmagających się z nowotworami narządów płciowych i rozrodczych, na przykład będących w trakcie leczenia raka prostaty czy raka szyjki macicy. W takich sytuacjach (jak również w okresie menopauzy i po niej) pojawia się więcej problemów i obaw dotyczących sfery seksualnej. Pacjenci obawiają się braku akceptacji ze strony partnera/ki, powrotu do dzielenia się z drugą osobą życiem intymnym po zakończeniu leczenia szpitalnego.
Wizyta w gabinecie seksuologa – nie ma się czego bać
Konsultacja seksuologiczna indywidualna lub w parach przebiega na właściwie tych samych zasadach, co standardowe wizyty u lekarza innej specjalizacji. Ponieważ w trakcie rozmowy pacjent musi odkryć przed obcą dla siebie osobą intymną sferę seksualności, seksuolog dba o zapewnienie możliwie jak najbardziej komfortowych warunków spotkania. Osoby bardzo nieśmiałe i obawiające się pierwszej wizyty mogą skorzystać z takich udogodnień, jak konsultacje online, w trakcie których wielu pacjentom łatwiej jest dzielić się z lekarzem problemami dotyczącymi sfery seksualnej.
Terapia seksuologiczna – kiedy jest konieczna i jak przebiega?
Seks jest ważną sferą życia. Kiedy pojawiają się łagodne symptomy wszelkich nieprawidłowości, warto skorzystać nawet z pojedynczej wizyty w gabinecie specjalisty (dobrym rozwiązaniem może być również konsultacja seksuologiczna online). W czasie pierwszej konsultacji często udaje się omówić najbardziej istotne z punktu widzenia pacjenta problemy, a lekarz jest w stanie wstępnie ustalić dalsze działanie mające na celu złagodzenie przeżywanych trudności.
W przypadku konieczności przeprowadzenia głębokiej diagnostyki w celu wykrycia przyczyn zaburzenia seksualnego, a także w sytuacji postawienia już odpowiedniego rozpoznania, lekarz seksuolog może zaproponować pacjentowi określoną formę leczenia zaburzeń. Wówczas możliwe jest korzystanie z terapii wspólnie z partnerem.