Jak pomóc osobie, która choruje na anoreksję?
13/10/2021Jak pomóc osobie chorej na depresję?
28/10/2021Psychoterapia to metoda leczenia m.in. zaburzeń psychicznych o naukowo udowodnionej skuteczności. Najważniejszym elementem psychoterapii jest relacja z terapeutą. Terapia może wyglądać zupełnie inaczej w różnych nurtach. Co to jest nurt psychoterapii. Jakie są główne nurty psychoterapii? Który nurt psychoterapii wybrać? Czy wybór nurtu psychoterapii uzależnia się od problemu, z którym przychodzi pacjent? Czym rożni się nurt psychodynamiczny od poznawczo-behawioralnego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury.
Nurty w psychoterapii
Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii? Proces leczenia polega na regularnych spotkaniach – rozmowach z psychoterapeutą, które odbywają się indywidualnie lub grupowo, z ustaloną częstotliwością. Przebieg spotkań i zakres poruszanych problemów zależą od nurtu, w którym odbywa się psychoterapia. Wybierając terapeutę, warto zwrócić uwagę na to, w jakim nurcie pracuje. Specjaliści często łączą w swojej pracy metody z różnych podejść, jednak z reguły jedno z nich jest dominujące.
Jakie są główne nurty w psychoterapii?
Poniżej przedstawiamy opis najważniejszych nurtów psychoterapeutycznych wraz ze wskazówkami, dla kogo są polecane poszczególne nurty.
NURT PSYCHODYNAMICZNY / PSYCHOANALITYCZNY
W trakcie terapii w nurcie psychodynamicznym pacjent i psychoterapeuta wspólnie poszukują nieuświadomionych źródeł problemów pacjenta, zakorzenionych w przeszłości. Przyglądają się powtarzającym się wzorcom zachowania i przeżywania, analizują je i nazywają. Terapia w nurcie psychodynamicznym/psychoanalitycznym umożliwia głęboką zmianę osobowości pacjenta, daje szansę na tworzenie bardziej satysfakcjonujących relacji. Jest to terapia długotrwała.
Dla kogo jest nurt psychodynamiczny? Najczęściej wybierana jest przy takich problemach jak zaburzenia osobowości i odżywiania. Także osoby z chorobami afektywnymi mogą rozważyć terapię w nurcie psychodynamicznym.
NURT POZNAWCZO-BEHAWIORALNY
Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na ścisłym powiązaniu tego, jak myślimy, czujemy i zachowujemy się. Modyfikacja jednego z elementów triady „myśli-emocje-zachowania” pozwala wpływać na pozostałe. Analizując konkretne sytuacje problemowe, identyfikując i zmieniając destrukcyjne schematy myślowe i emocjonalne w różnych obszarach życia, terapia poznawczo-behawioralna pomaga lepiej radzić sobie z problemami i objawami, z którymi obecnie boryka się pacjent. Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest zazwyczaj krótkotrwała i koncentruje się na konkretnym celu, który został wskazany przez pacjenta przy pomocy terapeuty.
Dla kogo terapia poznawczo-behawioralna? Sprawdza się w leczeniu zaburzeń bazujących na lęku i depresji. Polecana w przypadku fobii, lęków napadowych, nerwic, depresji (w tym poporodowej), bulimii, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, schizofrenii. terapią poznawczo-behawioralną powinny się też zainteresować osoby, które doświadczają stresu pourazowego.
NURT SYSTEMOWY
W nurcie systemowym zakłada, że poszczególne osoby w rodzinie stanowią elementy większej całości (systemu). Problemy czy objawy jednej osoby dotyczą całego systemu i tylko w takim kontekście mogą być zrozumiane i zmienione. „Pacjentem” w terapii systemowej jest rodzina, natomiast praca terapeutyczna może odbywać się w trakcie spotkań indywidualnych, w parach lub całą rodziną (np. rodzice i dzieci).
Dla kogo terapia w nurcie systemowym? Nurt systemowy szczególnie polecany jest osobom, które przychodzą z kryzysem rodzinnym, małżeńskim, mierzą się z brakiem porozumienia między członkami rodziny. W nurcie systemowy odnajdą się także osoby DDA (dorosłe dzieci alkoholików).
NURT INTEGRACYJNY
Terapeuta w nurcie integracyjnym łączy w spójną całość najważniejsze elementy psychoterapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, systemowej i humanistycznej, by jak najlepiej dopasować leczenie do aktualnych potrzeb pacjenta. Proporcje udziału poszczególnych metod pracy w nurcie integracyjnym zależą m. in. od celów określonych przez pacjenta i od etapu procesu psychoterapii.
Dla kogo nurt integracyjny będzie najlepszy? Psychoterapia integracyjna jest dla osób, które cierpią i chcą coś zmienić w swoim życiu. Nurt integracyjny polecany jest zarówno osobom, które cierpią na zaburzenia psychiczne, zaburzenia osobowości, mają problem z uzależnieniem czy z relacjami z innymi ludźmi.
NURT GESTALT
Zgodnie z założeniami terapii Gestalt człowiek ma zasadniczy wpływ na swój los, jest w stanie czerpać z własnych zasobów, potencjału i znaleźć najlepsze rozwiązanie swoich problemów. Rolą terapeuty w nurcie Gestalt jest wspieranie osoby w procesie odkrywania i rozumienia własnych emocji, potrzeb i pragnień. Terapia Gestalt pozwala przywrócić poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za własne życie. Skupia się na tym, co tu i teraz i opiera na pełnej szacunku i otwartości relacji terapeutycznej.
Dla kogo terapia w nurcie Gestalt? Nurt Gestalt polecany w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń psychosomatycznych, nerwic. Psychoterapia Gestant jest także dla osób, które chcą lepiej poznać siebie, poszukują samoakceptacji i chcą rozwinąć swój potencjał.
BRIEF SOLUTION FOCUSED THERAPY (BSFT) – Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu
Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu jest to podejście, w którym podczas sesji terapeuta skupia się na tych obszarach, które obecnie są dla pacjenta najważniejsze, i w których chciałby on coś zmienić/poprawić. W terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu najważniejsze jest teraźniejszość i rozwiązywanie problemu, a nie analiza przyczyn i przeszłości. Podczas psychoterapii w nurcie BSFT wzmacniana jest wiara pacjenta we własne możliwości, terapia dostarcza narzędzi do radzenia sobie, a postęp widoczny jest po pierwszej sesji. Nurt BSFT pozwala osiągnąć zadowalające, głębokie i trwałe efekty w możliwie najkrótszym czasie.
Dla kogo Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu? Nurt BSFT polecany jest osobom, które nie radzą sobie z trudnymi sytuacjami (np. porażka, utrata pracy, kryzys w związku, rozstanie, śmierć bliskiej osoby). Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu zalecana jest także ofiarom wypadków, osobom uzależnionym i współuzależnione oraz rodzicom, którzy mają problemy wychowawcze. Nurt BSFT stosowany jest także w instytucjach.
Jak wybrać nurt psychoterapii? Który nurt będzie dla mnie najlepszy?
Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, jednak przede wszystkim powinno się skonsultować wybór nurtu psychoterapii z lekarzem prowadzącym. Często lekarz psychiatra, który zaleca tę formę leczenia – wskazuje nurt, który będzie dla nas najlepszy. Warto zaufać w tej kwestii specjaliście._______
Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologa, możesz zapoznać się z naszym Centrum Psychoterapii oraz Bezpłatnym, Indywidualnym Doborem psychologa/psychoterapeuty:
KLIKNIJ TUTAJ