Konsultacja seksuologiczna – kiedy jest wskazana?
10/02/2023V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Psychiatria na świecie 2023”
03/05/2023Mówiąc o seksuologu i konsultacji seksuologicznej nie zawsze bierze się pod uwagę pewną niezwykle ważną kwestię – specjalista tej dziedziny może być albo lekarzem psychiatrą, albo psychologiem. Do którego z nich należy się wybrać, by omówić kwestię swoich trudności seksualnych? Czym różnią się te dwie grupy zawodowe?
Charakterystyka zawodu seksuologa
Na samym wstępie warto pokrótce scharakteryzować zawód i wyjaśnić, na czym polega praca seksuologa w ramach prowadzonej praktyki. Specjalista ten zajmuje się problemami natury seksualnej, czyli takimi, które w dowolnym stopniu związane są z tą sferą życia pacjenta.
Do seksuologa warto wybrać się nie tylko wtedy, gdy problemy dotyczące życia intymnego Cię przerastają – wizyta u psychiatry lub psychologa ze specjalizacją z zakresu seksuologii może dotyczyć także wszelkiego rodzaju pytań i wątpliwości związanych z życiem płciowym człowieka, co do których oczekujesz fachowych i pewnych wyjaśnień. Z takich konsultacji mogą korzystać chociażby osoby planujące swój pierwszy raz, a mające co do niego obawy.
Seksuolog psychiatra – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?
Lekarz seksuolog jest specjalistą takiej dziedziny, jak neurologia, ginekologia czy psychiatria, który swoją specjalizację rozwinął również w dziedzinie seksuologii. Często, o ile nie najczęściej lekarzem tym będzie seksuolog psychiatra, który może odpowiednio zdiagnozować swojego pacjenta, a także zapewnić mu leczenie problemów seksualnych przy wsparciu środków farmakologicznych. W przypadku występowania zaburzeń o typowo fizycznym charakterze, takich jak suchość pochwy, konieczne może okazać się skorzystanie z porady seksuologa ginekologa lub też lekarza innej specjalizacji (w zależności od diagnozowanego problemu).
Wsparcie lekarza seksuologa może okazać się niezbędne w przypadku występowania zaburzeń seksualnych takich, jak:
- zaburzenia popędu seksualnego,
- zaburzenia erekcji,
- zaburzenia orgazmu (inaczej mówiąc anorgazmia),
- problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej,
- ból w trakcie stosunku.
Pomoc seksuologa (lekarza) nie ogranicza się jednak tylko do medycznych aspektów życia seksualnego człowieka. Jest w stanie udzielić pacjentowi opieki lekarskiej także wtedy, gdy odczuwa on wątpliwości dotyczące własnej orientacji seksualnej czy też wskazuje na problem z tożsamością płciową. Szczególnie trudnym tematem dla wielu pacjentów jest również problem uzależnienia od seksu – które często wpływa nie tylko na życie samego pacjenta, ale i jego rodziny czy partnera/ki.
W praktyce lekarz seksuolog jest ponadto specjalistą, który dysponuje stosownymi uprawnieniami do wprowadzenia odpowiedniej farmakoterapii (może wystawiać recepty), jest w stanie skierować pacjenta do innych specjalistów, a także może, w razie takiej konieczności, wystawić zwolnienie lekarskie. Leczenie zaburzeń seksualnych przez lekarza seksuologa może być uzupełnione konsultacjami z psychologiem o tej specjalizacji.
Seksuolog psycholog
Psycholog seksuolog nie jest lekarzem, zatem w odróżnieniu od niego nie może badać pacjenta pod kątem medycznych dolegliwości, jak i nie jest upoważniony do wystawiania recept. Dysponując jednak wiedzą o życiu seksualnym pacjenta może zaoferować mu wsparcie psychologiczne – takie, jak chociażby terapia zaburzeń seksualnych. Psycholog może ponadto używać tytułu seksuologa klinicznego, pod warunkiem, że stosowny Certyfikat Seksuologa Klinicznego uzyskał w Polskim Towarzystwie Seksuologicznym.
W przypadku problemów natury intymnej przyczyny takiego stanu rzeczy nie zawsze leżą w fizjologii człowieka, a bardziej wynikają z zaburzeń sfery psychicznej. Podłożem związanym z problemami seksuologicznymi mogą być ponadto inne zaburzenia, takie jak depresja, stany lękowe czy zespół stresu pourazowego. O ile w ich przypadku zapewne konieczne może okazać się leczenie wdrożone przez psychiatrę, o tyle pomoc terapeutyczna psychologa seksuologa pozostaje nieoceniona.
Psycholog (terapeuta) seksuolog również może udzielić pomocy związanej z takimi problemami, jak trudności w określeniu tożsamości seksualnej czy niezrozumiałe reakcje pojawiające się w sferze seksualnej. Mowa tu chociażby o fantazjach erotycznych, które wydają się pacjentowi niepokojące czy też o wskazywaniu znacznych problemów w nawiązywaniu intymnych relacji z innymi osobami.
Kiedy udać się do lekarza seksuologa lub psychologa seksuologa?
Dysfunkcje seksualne, niepokojące Cię objawy i wszelkie inne problemy tej natury stanowią wyraźny sygnał, by skorzystać z pomocy seksuologa i umówić się na konsultację na najbliższy wolny termin. Nie należy przy tym obawiać się rozmowy – pierwsza wizyta skupia się przede wszystkim na poznaniu Ciebie, jako pacjenta i wskazywanych problemów ze sferą życia seksualnego.