jest metodą leczenia o naukowo udowodnionej skuteczności, której najważniejszym elementem jest relacja z terapeutą. Proces leczenia polega na regularnych spotkaniach - rozmowach z psychoterapeutą, odbywających się z ustaloną częstotliwością, indywidualnie lub grupowo. Przebieg spotkań i zakres poruszanych problemów zależą od nurtu, w którym odbywa się psychoterapia.
NAJWAŻNIEJSZE NURTY PSYCHOTERAPII
- PSYCHODYNAMICZNY / PSYCHOANALITYCZNY
W trakcie terapii pacjent i psychoterapeuta wspólnie poszukują nieuświadomionych źródeł problemów pacjenta, zakorzenionych w przeszłości, przyglądając się powtarzającym się wzorcom zachowania i przeżywania, analizując je i nazywając. Jest procesem długotrwałym. Umożliwia głęboką zmianę osobowości pacjenta, daje szansę na tworzenie bardziej satysfakcjonujących relacji.
Terapia opiera się na ścisłym powiązaniu tego, jak myślimy, czujemy i zachowujemy się. Modyfikacja jednego z elementów triady "myśli-emocje-zachowania" pozwala wpływać na pozostałe. Analizując konkretne sytuacje problemowe, identyfikując i zmieniając destrukcyjne schematy myślowe i emocjonalne w różnych obszarach życia, terapia poznawczo-behawioralna pomaga lepiej radzić sobie z problemami i objawami, z którymi obecnie boryka się pacjent.
Zakłada, że poszczególne osoby w rodzinie stanowią elementy większej całości (systemu). Problemy czy objawy jednej osoby dotyczą całego systemu i tylko w takim kontekście mogą być zrozumiane i zmienione. "Pacjentem" w terapii systemowej jest rodzina, natomiast praca terapeutyczna może odbywać się w trakcie spotkań idywidualnych, w parach lub całą rodziną (np. rodzice i dzieci).
Terapeuta łączy w spójną całość najważniejsze elementy psychoterapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, systemowej i humanistycznej, by leczenie było możliwie najlepiej dopasowane do aktualnych potrzeb pacjenta. Proporcje udziału poszczególnych metod pracy zależą m. in. od celów określonych przez pacjenta i od etapu procesu psychoterapii.
Zgodnie z założeniami terapii Gestalt człowiek ma zasadniczy wpływ na swój los, jest w stanie czerpać z własnych zasobów, potencjału i znaleźć najlepsze rozwiązanie swoich problemów. Rolą terapeuty jest wspieranie osoby w procesie odkrywania i rozumienia własnych emocji, potrzeb i pragnień.
Terapia Gestalt pozwala przywrócić poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za własne życie. Skupia się na tym co tu i teraz i opiera na pełnej szacunku i otwartości relacji terapeutycznej.