Pomagamy osobom, u których występują zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego na skutek: wypadków, urazów mózgu, guzów mózgu, chorób układu nerwowego oraz osobom starszym z objawami demencji.
Diagnoza neuropsychologiczna jest pomocna również w sytuacji, gdy:
– masz problemy z pamięcią lub z koncentracją uwagi
– masz trudności w wykonywaniu codziennych czynności, w tym także z poruszaniem się
– zauważasz (Ty lub Twoi bliscy) postępujące pogorszenie samodzielności
Nasi neuropsycholodzy zajmują się m.in.:
– diagnozą łagodnych zaburzeń poznawczych (Mild Cognitive Impairment, MCI)
– rehabilitacją neuropsychologiczną pacjentów z uszkodzeniami mózgu (po udarze mózgu, zabiegach neurochirurgicznych, urazach czaszkowo – mózgowych)
– neuropsychologiczną diagnozą zespołów otępiennych
– diagnozą i terapią afazji (nabytych zaburzeń mowy)
– diagnozą zespołu nadpobudliwości ruchowej (ADHD) u osób dorosłych
– psychoedukacją i wsparciem dla rodzin i opiekunów osób z uszkodzeniami mózgu oraz osób z rozwiniętym zespołem otępiennym (np. w przebiegu choroby Alzheimera)
– nauką metod radzenia sobie z sytuacją osłabionych funkcji poznawczych (strategie pamięciowe, mnemotechniki, ćwiczenia do robienia w domu, pozwalające na częściową kompensację uszkodzonych lub osłabionych funkcji poznawczych)
Zadzwoń: (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.plJeżeli nie wiesz, czy w Twoim przypadku warto skorzystać z diagnozy neuropsychologicznej –
Umów się tylko na spotkanie konsultacyjne i omów swoje wątpliwości z Diagnostą, zadzwoń: (22) 436 83 50.
Neuropsycholog – kiedy powinniśmy skorzystać z jego pomocy?
Neuropsychologia jest dziedziną wiedzy, która znajduje się na pograniczu medycyny oraz psychologii. Nauka ta bada funkcjonowanie mózgu pod kątem jego prawidłowej pracy, która w bezpośredni sposób oddziałuje na zachowanie człowieka.
Czym zajmuje się neuropsycholog?
Neuropsycholog jest specjalistą, który prowadzi badania neuropsychologiczne, a także zajmuje się terapią u pacjentów, którzy doznali biologicznego uszkodzenia mózgu. Mowa tu też o osobach, u których lekarze podejrzewają chorobę neurodegeneracyjną, jak np. choroba Parkinsona, Alzheimera, czy też stwardnienie rozsiane. Konsultacji neuropsychologicznej wymagają pacjenci, u których doszło kiedyś do urazów czaszkowo-mózgowych, bądź udaru, przez co każdego dnia borykają się z trudnościami w funkcjonowaniu.
Diagnoza neuropsychologiczna wskazana może być też osobom, które cierpią na autyzm, zespół Aspergera, nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi, tj. ADHD i ADD, dysleksję, dysgrafię, a także dyskalkulię. Neuropsycholog zajmuje się również wsparciem dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcy, zespołem Downa, a także zaburzeniami neurologicznymi.
Jak przebiega wizyta u neuropsychologa?
Konsultacje neuropsychologiczne polegają na zebraniu odpowiedniego wywiadu dotyczącego faktycznego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz specjalista bada zdolność mowy, abstrakcyjnego myślenia, pamięci, a także koncentracji uwagi. Bardzo często dochodzi tutaj do zasięgnięcia opinii bliskich pacjenta odnośnie jego zachowania. Kiedy neuropsycholog prowadzi testy z tego zakresu u pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi lub po urazach czaszki, specjalista ten musi współpracować z lekarzem prowadzącym chorego. Warto tutaj zaznaczyć, że neuropsycholog jest nie lekarzem, a psychologiem, który ukończył dodatkowe czteroletnie szkolenie specjalizacyjne.
Jeśli potrzebujesz zatem konsultacji neuropsychologicznej, skontaktuj się z naszą poradnią, gdzie czeka na Ciebie zespół wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny.