Aciprex i hydroksyzyna – poranne uczucie senności Czy można zmienić porę przyjmowania leku?

PYTANIE:
"Dopiero zaczęłam leczenie Aciprexem w dawce 5 mg. Do tej pory przyjęłam 3 połówki leku (rankiem). Wieczorem przed snem biorę również hydroksyzynę na spokojniejszy sen. Czuję się lepiej, jednak dawkowanie poranne Aciprexu sprawia, że przez pewien czas czuje się "otumaniona". Wiem, że to normalny efekt uboczny brania leku, ale czy w związku z tym mogę np. odstawić hydroksyzynę i brać Aciprex na noc? Czy pora dnia ma znaczenie?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Uczucie senności i porannego przytłumienia, może być jednym z objawów niepożądanych związanych z włączeniem Aciprexu, czyli escitalopramu. Lek ten, ale również inne leki przeciwlękowo-przeciwdepresyjne z grupy SSRI, mogą podczas pierwszych 2-3 tygodni stosowania ujawniać następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, bezsenność lub czasami senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, rzadziej bóle lub zawroty głowy. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach leczenia. Warto "przeczekać" te trudne objawy, ponieważ po około 3-4 tygodniach omawiane leki zaczynają działać w pożądany sposób – redukują napięcie, wyciszają, pozytywnie wpływają na energię i nastrój. 

Bardzo częstym objawem niepożądanym po hydroksyzynie jest uczucie porannego przytłumienia i senności. Obecnie trudno zatem zweryfikować, który z przyjmowanych przez Panią leków jest odpowiedzialny za odczuwane przez Panią objawy. W związku z tym proponuję odstawić wieczorną hydroksyzynę i przez kilka dni poobserwować, czy nadal pojawia się poranne uczucie senności. Jeżeli po około 7 dniach obserwacji senność poranna będzie się utrzymywać, wówczas warto rozważyć przyjmowanie Aciprexu na noc.
Zwykle zaleca się przyjmowanie leków z tej grupy w godzinach porannych, mając na celu uniknięcie ewentualnej bezsenności. Jeżeli jednak zaobserwuje Pani, że Aciprex przyjmowany wieczorem nie wpłynie negatywnie na jakość snu nocnego, a poranne samopoczucie się poprawi, może Pani wówczas kontynuować przyjmowanie leku wieczorem. Proszę to jeszcze omówić ze swoim lekarzem prowadzącym przy najbliższej wizycie kontrolnej."

 


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6