Co zrobić w przypadku napadów lęku przy Asentrze?

PYTANIE:
"Chciałabym skonsultować branie leku Asentra, który przyjmuje od kilku dni. W bardzo różnych okolicznościach zaczęłam mieć silne napady lęków (w domu, w pracy, w autobusie). Objawy jakich doświadczam to: kołatanie serca, silny lęk, strach. Ponadto jestem rozdrażniona, niespokojna, nie mogę spać (w związku z powyższym przyjełam równieź doraźnie Lorafen). Proszę o poradę co powinnam zrobić, czy przyjmować dalej lek czy go odstawić?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Podczas rozpoczynania leczenia lekiem przeciwdepresyjnym oraz w trakcie zwiększania jego dawki, mogą ujawniać się tymczasowo różne działania niepożądane. Objawy niepożądane ujawniają się również częściej u osób, które poszukują pomocy z powodu lęków, w tym lęku napadowego. Asentra (substancja czynna: sertralina) może w takich sytuacjach ujawniać następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, bezsenność lub czasami senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, rzadziej bóle lub zawroty głowy. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach od czasu zwiększenia dawki. Pacjenci, którzy nie są uprzedzeni o tym fakcie, zazwyczaj zamartwiają się, że stan ich zdrowia się pogarsza, tymczasem jest to naturalne działanie tych leków w pierwszych dniach. Czasami bardzo powolne zwiększanie dawki leku zmniejsza te doznania.
Zazwyczaj dopiero po około 2-4 tygodniach od włączenia lub zwiększenia dawki omawiane leki zaczynają działać w pożądany sposób – redukują napięcie, wyciszają, pozytywnie wpływają na energię i nastrój. Niestety wszystkie nowoczesne leki przeciwdepresyjno-przeciwlękowe wywołują podobne objawy i  trzeba się uzbroić w odrobinę cierpliwości, żeby je przeczekać. Po tym okresie zacznie rozwijać się pozytywny efekt leczenia, czyli stopniowe ustępowanie objawów, z którymi zgłosił się pacjent.
Jeżeli objawy te są dokuczliwe, można wydłużyć przyjmowanie mniejszej dawki (połówka leku), a następnie podnieść zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego do 1 tabletki. Po kilku dniach przykre dolegliwości powinny ustąpić. W szczególnie trudnych sytuacjach doraźnie można się wspomagać Lorafenem – nie należy go jednak przyjmować regularnie i w dawce wyższej niż 1 tabletka/dobę."


Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6