PYTANIE:
"Od kilku lat walczę z wypadaniem włosów. Myślę o tym cały czas i nie mogę skupić na niczym innym. Ciągle mam depresję, przyjmuję leki. Zaczęłam również psychoterapię. Czy mogę jeszcze coś zrobić żeby zapomnieć o moim łysieniu? Ten problem poglębia moje złe samopoczucie. Czy depresja jest spowodowana wypadaniem włosów czy wypadanie włosów jest na skutek depresji? Nie daję sobie z tym rady. Wydaje mi sie, że leczenie farmakologiczne nie za bardzo jest skuteczne."
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Trudno ustalić, czy depresja może przyczyniać się do Pani łysienia, czy też jest ona objawem wtórnym. Żeby to ustalić, na pewno należy wykluczyć inne przyczyny łysienia, czyli choroby somatyczne – dermatologiczne, internistyczne, endokrynologiczne. Ważne jest również ustalenie dokładnego momentu, kiedy pojawiały się pierwsze objawy każdego z tych zaburzeń. Sama depresja rzadko jest powodem masywnego łysienia, częściej się ono wiąże z nasilonym napięciem, znacznym i długotrwałym stresem w życiu.
Niezależnie jednak od przyczyny i związku depresji z łysieniem, zawsze należy ją leczyć – nie leczona depresja się pogłębia, utrwala oraz częściej nawraca. Depresja jest często przyczyną nadmiernego zamartwiania się różnymi obszarami życia, dlatego leczenie tego problemu mogłoby znacznie poprawić postrzeganie przez Panią problemu, jakim jest łysienie. Po ustąpieniu objawów depresji łatwiej znaleźć siłę na zmaganie się innymi problemami, pojawia się większy dystans do trudnych spraw, łatwiej przekierować uwagę na inne, satysfakcjonujące obszary życia. Warto zatem zgłosić się do specjalisty, który ustali związek łysienia z depresją oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. Ponieważ diagnoza wymaga oceny Pani stanu medycznego, najlepszym krokiem byłoby zgłoszenie się do lekarza psychiatry w tej sprawie."
Zadzwoń: (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.