Czy Elicea może powodować potliwość w nocy?

PYTANIE:
"Od pewnego czasu biorę tabletki rozpuszczalne w jamie ustnej Elicea Q w dawce 10 mg. Moje samopoczucie poprawiło się jednak od tego czasu pojawił się u mnie problem z poceniem się w nocy. Czy to może być spowodowane działaniem leku? Jeżeli ak to czy dawkę należy zmniejszyć lub zaprzestać stosowania?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Podczas leczenia Eliceą (substancja czynna: escitalopram – lek przeciwdepresyjny, zwiększający poziom serotoniny w układzie nerwowym) mogą ujawniać się następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, bezsenność lub czasami senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, potliwość, rzadziej bóle lub zawroty głowy. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach od czasu zwiększenia dawki leku. Zdarza się jednak, że opisywane objawy trwają znacznie dłużej – wówczas zwykle warto je omówić ze swoim lekarzem prowadzącym.

Uczucie potliwości, które Pani opisuje, jest częstym objawem niepożądanym po Elicei, tzn. występuje ona u 1/10-1/100 osób, które przyjmują ten lek. Zwykle pacjenci "tolerują" tą potliwość i nie jest ona wskazaniem do przerwania kuracji. Jeżeli jednak według Pani objaw ten jest nasilony i znacznie utrudnia funkcjonowanie, być może warto rozważyć zmianę leczenia. Należy to jednak omówić ze swoim lekarzem prowadzącym, który dokładnie oceni związek objawu z lekiem i wykluczy inne przyczyny tego stanu. Podczas wizyty kontrolnej lekarz psychiatra będzie mógł zaproponować Pani ewentualnie inny lek, który będzie równie skuteczny w kontrolowaniu objawów, z powodu których rozpoczęła Pani leczenie."


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6