Czy można przyjmować Setaloft w trakcie karmienia piersią?

PYTANIE:
"Od kilku dni przyjmuje lek Setaloft. W związku z tym, że w chwili obecnej karmię piersią, skonsultowałam się z pediatrą. Dostałam informację, że w trakcie karmienia piersią nie mogę go przyjmować. Nie chcę teraz odstawiać dziecka od piersi ani zmniejszać ilość karmień. Proszę o informacje czy powinnam odstawić natychmiast lek?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Wydaje się, że lekarz pediatra wykazuje się bardzo daleko idącą ostrożnością. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i standardami leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych- opublikowane dane dotyczące stężeń sertraliny (substancja czynna leku Setaloft) w mleku matki wskazują, że do mleka przenikają niewielkie ilości sertraliny i jej metabolitu N-desmetylosertraliny. U niemowląt karmionych piersią stwierdzano na ogół bardzo niskie lub niewykrywalne wartości stężenia leku w surowicy, z pojedynczym wyjątkiem niemowlęcia ze stężeniem sertraliny odpowiadającym około 50% wartości stwierdzanej u matki (jednak bez zauważalnego wpływu na stan zdrowia tego niemowlęcia). Dotychczas nie donoszono o występowaniu jakichkolwiek działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sertralinę, jednak nie można wykluczyć ryzyka takich działań.
Co prawda producent leku zabezpiecza się informacją na ulotce, że leczenie u kobiet karmiących należy prowadzić jedynie w przypadku, gdy korzyści z leczenia, przewyższają ryzyko wynikające ze stosowania leku. Ale proszę też pamiętać, że nie prowadzi się badań na kobietach karmiących i kobietach w ciąży stąd nawet no-spa zalecana przez ginekologów na podtrzymanie ciąży to w kategorii bezpieczeństwa leków kategoria C, a stu procentowo bezpieczny jest chyba tylko kwas foliowy (kategoria A).
Jednak jeśli nie rozwiałam Pani obaw związanych ze stosowaniem Setaloftu  w czasie karmienia piersią, to skuteczną formą leczenia zaburzeń depresyjnych, lękowych jest też psychoterapia. Na koniec pragnę dodać, że zazwyczaj zaleca się przyjmowanie leków przeciwdepresyjnech przed najdłuższą przerwą w karmieniu/najdłuższym snem dziecka, a sertralina jest jednym z  najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych w ciąży i karmieniu piersią."

 


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6