Czy Trittico i Cital znacznie obniżają wyniki morfologii krwi?

PYTANIE:
„Kilka dni temu lekarz psychiatra przepisał mi dwa leki: Trittico i Cital. Jeden na poprawę nastroju w ciągu dnia, a drugi ma ułatwiać zasypianie. Po przeczytaniu ulotki okazało się że leki pogarszają morfologię – obniżają poziom erytrocytów i hemoglobiny. Od zawsze mam problemy z morfologią, zawsze wyniki są poniżej normy. Czy w związku z tym powinnam przyjmować te leki czy może jest jakiś zamiennik który nie pogarsza wyników badania krwi? Jest to dla mnie o tyle istotne że planuję operację, a przed operacją wynik morfologii jest bardzo istotny.”

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„W ulotkach leków często opisywane są objawy niepożądane, które zaistniały w związku czasowym, a niekoniecznie przyczynowo skutkowym z zażywaniem konkretnych preparatów. Oczywiście nie można wykluczyć, że Trittico ( substancja czynna trazodon) i Cital ( citalopram ) nie wywołają zmnian w obrazie morfologicznym krwi, ale ryzyko to jest niezmiernie małe i w przypadku Trittico ryzyko anemii wynosi poniżej 0,1 %, a w przypadku SSRI ( inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, do których należy Cital) również jest niewielkie. To czego można się czasem spodziewać przy stosowaniu Citalu to wpływ na funkcjonowanie płytek krwi, gdyż receptory dla serotoniny znajdują się na płytkach krwi i mogą potencjalnie upośledzać ich funkcjonowanie. Może się to objawiać wybroczynami, siniakami, czy w przypadku kobiet przedłużonymi krwawieniami miesiączkowymi. Jednak objaw ten występuje niezmiernie rzadko i na 9 lat mojej pracy wystąpił on u ok 4 pacjentek. Co zważywszy na fakt, że leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI są najczęściej stosowane, nie jest to dużą liczbą.
Reasumując – leki z grupy SSRI oraz trazodon są lekami stosunkowo bezpiecznymi jeśli chodzi o wpływ na obraz krwi, a potencjalne działanie niepożądane jakim jest anemia nie jest przeciwskazaniem do ich zastosowania. Natomiast w związku z planowaną operacją i wywiadem w kierunku niedokrwistości zalecałabym okresową kontrolę morfologii krwi z rozmazem ( np. po 2, 4, 8 tygodniach stosowania leku, gdyż najczęściej na początku zażywania leku dochodzi do różnych działań niepożądanych). Zalecałabym też zgłoszenie anestezjologowi faktu przyjmowania leków przeciwdepresyjnych w kontekście planowanego sposobu znieczulenia do operacji.”

 


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6