Depresja poporodowa a wcześniejsze epizody depresji

PYTANIE:

„Parę lat temu chorowałam na depresje i nerwice. Brałam leki antydepresyjne i uspokajające. Miałam silne napady lękowe. Teraz jestem w ciąży i bardzo się z tego cieszę, ale boję się depresji poporodowej. Zastanawiam się, czy to że wcześniej chorowałam na depresję zwiększa u mnie szansę na wystąpienie depresji poporodowej? Dodam że nie był to pierwszy raz jak leczyłam się z depresji, już wcześniej też w czasie liceum brałam leki antydepresyjne.”
 
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„Dwukrotne zachorowanie na depresję w ciągu życia może wskazywać na zwiększone ryzyko kolejnego epizodu depresji. Być może należy Pani do osób o większej podatności na zaburzenia nastroju. Teoretycznie w przyszłości w sytuacjach stresowych może się zdarzyć, że depresja wróci. Są to jednak dane wynikające ze statystyki i wcale nie oznacza to, że akurat Pani zachoruje i że zdarzy się to w okresie poporodowym. 
Sama sytuacja bycia w ciąży i stawanie się matką jest dużą zmianą w życiu i zrozumiałe jest odczuwanie w tej sytuacji niepokoju. Z Pani listu wynika, że Pani niepokój ma swoje źródła głównie w przeszłych doświadczeniach i lęku przed nawrotem depresji, a nie z konkretnych objawów, które obserwuje Pani u siebie obecnie. Sugerowałabym Pani spotkać się z psychologiem (najlepiej obeznanym z tematyką problemów związanych z ciążą i macierzyństwem oraz depresją) i porozmawiać o swoich obawach. W samotności lęk narasta, natomiast rozmowa z fachowcem może Pani pomóc sobie z nim poradzić.”

 


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6