PYTANIE:
„Lekarz zdiagnozował u mnie depreję i zalecił mi lek ASENTRA (50 mg). Zostałem poinformowany o możliwych skutkach ubocznych w pierwszych dniach zażywania leku. Przyjąłem dopiero 1 dawkę leku, jednak zastanawiam się czy wszystkie objawy, które odczuwam są normalne przy tym leku.
Czuję się bardzo dziwnie, godzinę po wstaniu musiałem się położyć, nie spałem ale jednocześnie czułem się tak jakbym nie mógł się obudzić, czuje niepokój. Mam zawroty głowy, trzęsą mi się ręce, nie mogę się skupić, mam uciążliwą biegunkę.
Czy te wszystkie objawy są naturalne?”
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„Podczas rozpoczynania leczenia lekiem przeciwdepresyjnym oraz w trakcie zwiększania jego dawki, mogą ujawniać się tymczasowo różne działania niepożądane. Asentra (substancja czynna: sertralina) może w takich sytuacjach ujawniać następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, bezsenność lub czasami senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, rzadziej bóle lub zawroty głowy. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach od czasu włączenia leku lub zwiększenia dawki. Pacjenci, którzy nie są uprzedzeni o tym fakcie, zazwyczaj zamartwiają się, że stan ich zdrowia się pogarsza, tymczasem jest to naturalne działanie tych leków w pierwszych dniach. Czasami bardzo powolne zwiększanie dawki leku zmniejsza te doznania.
Zazwyczaj dopiero po około 2-4 tygodniach od włączenia lub zwiększenia dawki omawiane leki zaczynają działać w pożądany sposób – redukują napięcie, wyciszają, pozytywnie wpływają na energię i nastrój. Niestety wszystkie nowoczesne leki przeciwdepresyjno-przeciwlękowe wywołują podobne objawy i trzeba się uzbroić w odrobinę cierpliwości, żeby je przeczekać. Po tym okresie zacznie rozwijać się pozytywny efekt leczenia, czyli stopniowe ustępowanie objawów, z którymi zgłosił się pacjent. By łatwiej było przetrwać ten okres przyzwyczajania się do leku, czasami można zacząć przyjmować po 1/2 tabletki i dopiero po kilku dniach zwiększyć dawkę do 1 tabletki. Warto jednak uzgodnić to ze swoim lekarzem prowadzącym.”
Zadzwoń: (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.