Klozapina – po jakim czasie zaczyna działać na objawy negatywne schizofrenii?

PYTANIE:
"Dzień dobry. Polecono mi lek klozapinę – podobno bardzo skuteczny i stosowany jako lek gdy inne nie pomogły – mam więc pytanie: Po jakim czasie klozapina zaczyna działać na objawy negatywne schizofrenii (apatia itd.)?
Czy rzeczywiście tak jak słyszałem pierwsze efekty w tym zakresie (redukcja objawów negatywnych-zobojętnienia) są widoczne  po co najmniej 3-4 miesiącach? cCzy trzeba oczekiwać na nie zazwyczaj krócej czy dłużej?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

"Wyniki badań są niejednoznaczne i to, kiedy lek zacznie poprawiać objawy negatywne schizofrenii zależy od indywidualnej odpowiedzi pacjenta.
Generalnie uważa się, że poprawa w zakresie objawów psychotycznych i maniakalnych może wystąpić w ciągu tygodnia, zwłaszcza u nieleczonych wcześniej chorych, jednak często, aby uzyskać pełne działanie i wpływ na zachowanie, funkcje poznawcze i stabilizację nastroju należy czekać kilka tygodni, zwłaszcza u pacjentów lekoopornych.
Zwykle ocenę skuteczności leku zaleca się po co najmniej 4-6 tygodniach stosowania, ale w praktyce spotyka się pacjentów, którzy potrzebują 16-20 tygodni na uzyskanie pełnej odpowiedzi terapeutycznej, zwłaszcza pacjentów lekoopornych."


Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6