Lęk i apatia przy przyjmowaniu Elicea – co zrobić?

PYTANIE:
„Na wizycie otrzymałam receptę na odpowiednik leku Elicea, wykupiłam natomiast Elicea 10 mg i zgodnie z zaleceniem przyjmowałam 0,5 tabletki przez pierwsze 4 dni a następnie po całej. Odczuwałam skutki uboczne jak lekkie zawroty głowy i drżenie rąk.
Ponadto od tygodnia popadłam w jakiś dziwny, nietypowy dołek, apatię, która trwa nieprzerwanie. Miewałam przed włączeniem leków gorsze dni – brak nastroju, poczucie beznadziei, ale raczej kolejny dzień był już lepszy. Proszę o informacje czy to normalne i co powinnam zrobić? Czy powinnam zwiększyć dawkę leku?”

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„Escitalopram – substancja czynna Elicei – jest lekiem przeciwdepresyjnym, którego działanie rozwija się stopniowo w ciągu 2-4 tygodni od rozpoczęcia kuracji. U niektórych osób trzeba w przypadku niepełnego efektu zwiększyć dawkę, jednak takich zmian dokonuje się zawsze po ocenieniu stanu psychicznego przez lekarza (najlepiej tego samego, który zapisał lek). Oceny takiej dokonuje się nie wcześniej niż po 3-4 tygodniach, ze względu na wspomniany opóźniony efekt działania.

W przypadku zaburzeń nastroju, zwłaszcza tych długotrwałych, często zdarzają się wahania samopoczucia  – „lepsze” i „gorsze” dni – np. w związku z bieżącymi wydarzeniami, pogodą, fazą cyklu miesięcznego itd. Bez osobistego badania trudno jest rozstrzygnąć, z czego wynika apatia, która pani odczuwa. Jeśli Pani samopoczucie nie będzie się poprawiać, a Pani będzie tym zaniepokojona, najlepiej zgłosić się na wizytę do lekarza prowadzącego i porozmawiać z nim o Pani wątpliwościach osobiście.”


Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Umów online