Nie wychodzę z domu od roku i źle się czuje – co zrobić?

PYTANIE:
"Od ponad roku mam problemy ze swoim zdrowiem. Długo nie widziałam nic z tym złego, ale wolechciałam sie upewnić co myśli o tym psycholog. Dużo ludzi mnie skrzywdziło, po czym przestałam wychodzić z domu, nie chce nawiązywać żadnych znajomości, dużo znajomych straciłam bo nie utrzymuje z nimi kontaktu. Boję się wyjść z domu bo mam wrażenie, że każdy na mnie patrzy i będzie miał o mnie złe zdanie. Wszystko zaczęło się rok temu po rozstaniu z chłopakiem i dalej nie umiem sobie z tym poradzić. Przez to, że przestałam wychodzić z domu zaczęły sie też moje problemy z wagą, usunęłam wszystkie portale społecznościowe aby nie utrzymywać z nikim kontaktu i nie powodować rozmów na moj temat. Nikt tego nie widzi, że jestem nieszczęśliwa, ponieważ wśród rodziny udaję, że jest ok. W ostatnim czasie stałam sie też strasznie nerwowa, małe problemy powodują u mnie płacz. Moi rodzice zwracają mi często uwagę że na tle nerwowym drapie sobie wszystko na twarzy powodując rany. Proszę mi powiedzieć czy to jest depresja czy raczej coś innego?"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś choruje na depresję, czy na inne zaburzenie, wyłącznie na podstawie pisemnej relacji. Do postawienia diagnozy potrzebny jest osobisty kontakt i rozmowa, czasem dodatkowo wykonuje się testy psychologiczne lub inne badania.
Z wiadomości wynika, że czuje się Pani nieszczęśliwa i zdecydowanie Pani funkcjonowanie w życiu jest zmienione. Stan ten wg Pani relacji trwa już długi czas i wszystko wskazuje na to, że nie ustąpi samoistnie, raczej się pogarsza. Zachęcam Panią do zwrócenia się po fachową pomoc – najlepiej do kontaktu z lekarzem psychiatrą, który określi dokładnie naturę Pani problemów i przedstawi Pani dostępne opcje terapeutyczne (np. leki przeciwdepresyjne czy odpowiedni rodzaj psychoterapii)."

 


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6