Objawy uboczne przy Rexetinie – czy mogę go odstawić?

PYTANIE:
"Od kilku dni biorę lek Rexetin, przez pierwsze dni lekarz zalecił branie pół tabletki, a kolejnie po całej. Od pewnego czasu mam straszne objawy uboczne: mdłości, drżenie, wzmożony lęk. W związku z tym chcę odstawić lek. Proszę o wskazówkę jak mam to zrobić."

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"W pierwszych dniach kuracji lekami przeciwdepresyjnymi z grupy SSRI, do których należy Rexetin (substancja czynna paroksetyna) u części pacjentów występują działania niepożądane w postaci: nadmiernej potliwości, bezsenności. Może wystąpić również sedacja, niepokój, bóle i zawroty głowy jak również problemy z widzeniem, rozszerzenie źrenic. Najbardziej typowe są objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności i wymioty, biegunki, zmniejszone łaknienia, suchość w ustach, gdyż receptory dla serotoniny znajdują się też w przewodzie pokarmowym i zanim organizm "przyzwyczai się do nowej substancji" może w ten sposób reagować..
Początkowo pacjent może mieć wrażenie "pogorszenia" samopoczucia, zaostrzenia choroby podstawowej, jednak działania niepożądane występują najczęściej w pierwszym lub drugim tygodniu leczenia, a ich nasilenie i częstość na ogół maleją wraz z kontynuacją leczenia.
Zazwyczaj po 3-4 tygodniach przyjmowania leku zaczyna on działać w pożądany sposób, a objawy depresji i lęku zmniejszają się. Dopiero po tym okresie możliwe jest określenie czy lek jest skuteczny i warto kontynuować jego przyjmowanie. Natomiast- jeśli objawy depresji, niepokoju nasilą się, a doświadczane objawy uboczne nie będą się zmniejszały i będą w znaczny sposób utrudniały codzienne funkcjonowanie, proponuję udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego. Czasem zdarza się, że tolerancja danego preparatu jest na tyle zła, że może okazać się konieczna zmiana leczenia.
Na chwilę obecną proponowałabym na razie nie zwiększać dawki Rexetinu- pozostać na dawce 1/2 tabl przez 2 tygodnie, następnie spróbować zwiększyć dawkę do 1 tabl."


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6