Senność przy przyjmowaniu Lexapro – czy można zmienić porę przyjmowania leku?

PYTANIE:
"Od kilku dni przyjmuję Lexapro. Po wprowadzeniu całej tabletki (zaczynałam od 1/2 przez 6 dni) czuje się bardzo śpiąca i bez siły. Lek przyjmuję rano, ponadto przyjmuję lek Metacord na nadciśnienie. Czy istnieje możliwość zamiany przyjmowania Lexapro na wieczór?

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Senność oraz osłabienie, których Pani ostatnio doświadczyła, są najprawdopodobniej objawami niepożądanymi związanymi z włączeniem Lexapro, czyli escitalopramu. Lek ten, ale również inne leki przeciwlękowo-przeciwdepresyjne z grupy SSRI, mogą podczas pierwszych 2-3 tygodni stosowania ujawniać następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, bezsenność lub rzadziej senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, rzadziej bóle lub zawroty głowy. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach leczenia. Pacjenci, którzy nie są uprzedzeni o tym fakcie, zazwyczaj zamartwiają się, że stan ich zdrowia się pogarsza, tymczasem jest to naturalne działanie tych leków w pierwszych dniach. Czasami bardzo powolne zwiększanie dawki leku zmniejsza te doznania.
Zazwyczaj dopiero po około 3-4 tygodniach omawiane leki zaczynają działać w pożądany sposób – redukują napięcie, wyciszają, pozytywnie wpływają na energię i nastrój. Niestety wszystkie nowoczesne leki przeciwdepresyjno-przeciwlękowe wywołują podobne objawy niepożądane w pierwszych dniach leczenia i  trzeba się uzbroić w odrobinę cierpliwości, żeby je przeczekać. Po tym okresie zacznie rozwijać się pozytywny efekt leczenia, czyli stopniowe ustępowanie objawów, z którymi zgłosił się pacjent.

Zwykle zaleca się przyjmowanie leków z tej grupy w godzinach porannych, mając na celu uniknięcie ewentualnej bezsenności. Jest jednak grupa pacjentów, która w początkowym, a czasem nawet dłuższym okresie, odczuwa senność w ciągu dnia. Być może i Pani należy do tych osób. Wówczas często proponujemy zmianę pory dawkowania na wieczór, tak jak Pani sugeruje. Proszę zatem spróbować przyjmować przez kilka dni lek wieczorem. Jeżeli zaobserwuje Pani jednak, że Lexapro przyjmowane w ten sposób wpływa negatywnie na jakość snu nocnego, proszę wówczas powrócić do porannego przyjmowania leku. Jeżeli jednak sen nocny nie zaburzy się, a senność w dzień się zmniejszy, proszę kontynuować taki schemat. Proponuję to również omówić ze swoim lekarzem prowadzącym przy najbliższej wizycie kontrolnej."


 

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6