Trittico – czy można go łączyć z alkoholem? Czy można robić przerwy w przyjmowaniu?

PYTANIE:
„Ze względu na moje problemy ze snem przepisano mi lek Trittico (25 mg na dobę). Mam pewne wątpliwości, które chciałem wyjaśnić:
1. Mam wrażenie, że kolejnego dnia po zastosowaniu leku jestem otępiony. Lek biorę około 21 i wydaje mi się, że kolejnego dnia do południa mam problemy z koncentracją.
2. Jak wygląda kwestia stosowania leku i spożywania alkoholu. Wieczorem wypiłem piwo i w związku z tym nie brałem leku. Nie wiem jakie są potencjalne interakcje. Czy stosując lek nie mogę w ogóle spożywać alkoholu? Czy mogę wypić np. dwa piwa i przyjąć normalną dawkę leku?

3. Czy stosowanie leku nie zachowując ciągłości ma sens? Czyli np. brałem lek w niedziele i poniedziałek, a potem kilka dni nie stosowałem. Czy kategorycznie powinienem go stosować codziennie?”

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„Na początku stosowania leku Trittico (substancja czynna trazodon) może przejściowo występować sedacja – wrażenie nadmiernego uspokojenia, senność, ale objawy te będą ustępować wraz z „przyzwyczajaniem się” organizmu do obecności nowej substancji. Z drugiej jednak strony czas półtrwania leku wynosi około 12 godzin, więc gdyby obserwowane otępienie miało związek z lekiem, występowało by raczej rano. 
Ponadto dawka, którą na razie Pan przyjmuje jest dawką niską. Czasem w leczeniu ciężkiej bezsenności, depresji stosuje się nawet 300-450 mg.
Najczęściej zaleca się przyjmowanie leku na około 1,5h-2h przed położeniem się spać.
Trazodon nasila działanie uspokajające alkoholu. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia trazodonem. Ma to również związek z tym, że zarówno lek jak i alkohol są metabolizowane przez wątrobę i będzie to negatywnie wpływać na funkcjonowanie tego narządu.
Co do sposobu stosowania leków w terapii bezsenności – generalnie zaleca się stosowanie ciągłe leku, gdyż pełna normalizacja snu może nastąpić dopiero  po kilku miesiącach regularnego zażywania preparatu.”

Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6