Uczucie rozstrzęsienia po zwiększeniu dawki Effectinu. Co zrobić? - NZOZ Centrum Terapii DIALOG

Uczucie rozstrzęsienia po zwiększeniu dawki Effectinu. Co zrobić?

PYTANIE:
"Szósty dzień biorę większą dawkę Effectinu (zwiększona z 75 mg na 150 mg). Na początku byłam zaskoczona, bo całkiem nieźle się czułam. Ogólnie jest poprawa, bo chodzę do pracy. Niestety dziś jestem całą roztrzesiona, tak jakbym była w jakimś stresie. Nie wiem czy po takim czasie jeszcze to są skutki uboczne leku czy dalej dawka jest za mała. Martwię się, bo już było znacznie lepiej."

ODPOWIEDŹ LEKARZA:
"Efectin (substancja czynna: wenlafaksyna) jest lekiem przeciwdepresyjnym, który zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w synapsach nerwowych. Lek ten, tak jak większość leków przeciwdepresyjnych, może podczas pierwszych 2-3 tygodni od włączenia leku lub zwiększenia jego dawki ujawniać następujące działania niepożądane: niepokój, napięcie, rozdrażnienie, bezsenność lub czasami senność, spadek apetytu, nudności, biegunki, suchość w ustach, potliwość, bóle lub zawroty głowy, rozszerzenie źrenic. Objawy te mają zwykle charakter przemijający i ustępują po 7-21 dniach. Zwykle wyżej wymienione działania niepożądane pojawiają się w ciągu pierwszych dni leczenia, jednak u niektórych pacjentów można je zaobserwować dopiero po kilku dniach od włączenia/zwiększenia dawki leku. Czasami bardzo powolne zwiększanie dawki leku zmniejsza te doznania.
Zazwyczaj dopiero po około 2-4 tygodniach omawiane leki zaczynają działać w pożądany sposób – redukują napięcie, wyciszają, pozytywnie wpływają na energię i nastrój. Niestety wszystkie nowoczesne leki przeciwdepresyjno-przeciwlękowe wywołują podobne objawy niepożądane w pierwszych dniach leczenia i  trzeba się uzbroić w odrobinę cierpliwości, żeby je przeczekać. Po tym okresie zacznie rozwijać się pozytywny efekt leczenia, czyli stopniowe ustępowanie objawów, z którymi zgłosił się pacjent.

Uczucie roztrzęsienia, które Pani opisuje, jest najczęściej wynikiem zwiększonego niepokoju/napięcia, które może mieć różne przyczyny. W obecnej sytuacji taki niepokój jest najprawdopodobniej przejściowym efektem niepożądanym Efectinu. Może on wynikać również z niepełnej poprawy objawów depresyjnych. Ostatecznie działanie zwiększonej dawki Efectinu będzie można ocenić dopiero po około 2-3 tygodniach. Jeżeli opisywane przez Panią objawy nie są zbyt nasilone, wówczas warto je "przetrzymać" do zaplanowanej wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego. Jeżeli jednak objawy napięcia lub roztrzęsienia będą zbyt dotkliwe, będą się nasilać się lub znacznie utrudniać funkcjonowanie, wówczas należy zapisać się na taką wizytę we wcześniejszym terminie. Lekarz prowadzący podczas takiej wizyty będzie mógł osobiście ocenić Pani aktualny stan psychiczny, ustalić przyczyny opisywanych przez Panią objawów oraz zaproponować dalsze leczenie."


Potrzebujesz porady lub pomocy Specjalisty?
Zadzwoń:
 (22) 436 83 50 lub napisz: przychodnia@terapiadialog.pl
Szczegółowo doradzimy Ci i podpowiemy, kto czym się zajmuje i w czym się specjalizuje.
 

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Umów online
gdpr-image
Nasza witryna korzysta z ciasteczek, czyli plików cookie. Dzięki temu możemy Państwu świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie z naszych stron WWW zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza, że będą one zapisywane w pamięci Państwa urządzenia końcowego. Więcej na temat naszej polityki prywatności mogą Państwo przeczytać tutaj, a także w naszym regulaminie korzystania z naszych witryn.
Więcej informacji o ciasteczkach