Który nurt psychoterapii wybrać?
13/10/2021Jak radzić sobie ze stresem związanym z wojną na Ukrainie?
15/03/2022Smutek jest nieodłączną częścią życia. Każdy z nas zna to uczucie. Jeśli pojawia się od czasu do czasu, w reakcji na konkretne sytuacje i nie trwa długo, nie jest niczym niepokojącym. Jednak niektórym z nas poczucie smutku, przygnębienia czy melancholii towarzyszy na co dzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.
Jeśli tak jest w twoim przypadku lub bliskiej Ci osoby, może to oznaczać depresję, która jest jedną z najczęściej występujących obecnie na świecie chorób.
Niestety przez wielu nadal postrzegana jest jako coś wstydliwego, jako coś, co świadczy o słabości, „wymyślaniu” problemów, kiedy przecież wcale nie jest tak źle. Ważne, aby mieć świadomość, że depresja to choroba, która może pojawić się u każdego, tak samo jak cukrzyca lub nadciśnienie. Depresja to choroba, którą trzeba leczyć. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich.
Kiedy do gabinetu psychologa lub psychiatry przychodzi osoba, która podejrzewa u kogoś bliskiego depresję, często zadaje specjaliście ważne pytania, np.:
Jak pomóc osobie z depresją?
Co mówić osobie w depresji?
Czego nie mówić osobie z depresją?
Jak rozmawiać z osobą z depresją?
Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć?
Jak pomóc osobie z depresją na odległość, kiedy nie jesteśmy blisko?
Postaramy się podpowiedzieć w tym tekście, co robić, gdy ktoś bliski choruje na depresję. Jednak na początku przypomnimy najważniejsze oraz nietypowe objawy depresji.
Objawy, które mogą świadczyć, że osoba choruje na depresję:
- Przygnębienie i płaczliwość.
- Brak zainteresowania aktywnościami, które dotychczas sprawiały radość.
- Zaniedbywanie podstawowych codziennych obowiązków.
- Wycofanie się z kontaktów towarzyskich.
- Utrata pewności siebie lub spadek poczucia własnej wartości.
- Zaburzenia snu.
- Nieuzasadniona złość lub rozdrażnienie
- Zobojętnienie.
- Zmiany dotyczące apetytu lub wagi.
Nietypowe objawy depresji:
Depresji mogą towarzyszyć objawy somatyczne, takie jak:- kołatanie serca,
- uczucie „guli w gardle”,
- suchość w ustach,
- uczucie duszności,
- zaparcia,
- nudności,
- częste oddawanie moczu,
- zaburzenia miesiączkowania,
- bóle kolkowe.
Jak pomóc osobie z depresją? Jak rozmawiać z osobą z depresją?
WSPIERAJ
- Poczucie wsparcia jest kluczowe dla osoby, która choruje na depresję.
- Każda jego forma ma sens: czy będzie to pomoc w poszukiwaniu właściwego leczenia czy odciążenie od codziennych obowiązków, takich ja na przykład zrobienie zakupów.
- Jeśli osoba chora będzie skłonna mówić o tym, co czuje, zachęć ją do tego i aktywnie słuchaj. Jeśli nie będzie gotowa, żeby się otworzyć, okaż zrozumienie.
- Upewnij ją w tym, że złe samopoczucie kiedyś minie, a Ty będziesz ją wspierać w procesie zdrowienia, niezależnie od okoliczności.
STARAJ SIĘ ROZUMIEĆ
- Osoba z depresją przeżywa wiele trudnych emocji. Może wtedy zachowywać się nietypowo, niekonsekwentnie, często niezgodnie ze swoją naturą.
- Bywa na przykład drażliwa czy wybuchowa, co może zostać niewłaściwie zrozumiane przez nieświadome sytuacji otoczenie.
- Nie zawsze jest łatwo radzić sobie z negatywnym nastawieniem, wrogością i rozdrażnieniem, które towarzyszą depresji.
- Pamiętaj, że w tym stanie nie zawsze działa się i mówi zgodnie z tym, co się naprawdę myśli i czuje.
- Nie bierz więc zbyt wiele do siebie.
- Jeśli obserwujesz u osoby w depresji nietypowe, impulsywne zachowania, staraj się jej nie oceniać, ale zrób co możesz, by ją uspokoić i zwiększyć jej poczucie bezpieczeństwa.
- W sprzyjających okolicznościach możesz spróbować pomóc szukać alternatywnych, zdrowszych sposobów na radzenie sobie z emocjami.
NIE WCHODŹ JEDNAK W ROLĘ PSYCHOLOGA
- Nie próbuj diagnozować ani dawać rad spoza swoich kompetencji to najlepiej pozostawić profesjonalistom.
- Po prostu wysłuchaj, przyjmij to o czym mówi osoba chora i bądź obok zapewniając o swoim wsparciu w procesie zdrowienia.
- Nie zmuszaj do podjęcia leczenia, jednocześnie pamiętając, by jak najszybciej zorganizować pomoc, jeśli osoba w depresji wspomina o samobójstwie.
- Jeśli uznasz, że masz do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia – zabierz osobą chorą na izbę przyjęć najbliższego szpitala lub zadzwoń na nr 112.
- Wspieranie osoby z depresją może być trudne i frustrujące. Bądź więc uważny także sam na siebie.
- Znalezienie czasu na zadbanie o siebie jest bardzo ważne. Rozmawiaj z innymi o tym co czujesz, rozważ dołączenie do grupy wsparcia dla osób w podobnej sytuacji, np. online.
BĄDŹ CIERPLIWY
- Bywa, że proces zdrowienia z depresji trwa długo. Poprawa samopoczucia u poszczególnych osób postępuje w różnym tempie.
- Zmaganie się z tą chorobą to dla wielu trwająca całe życie walka, w ramach której trzeba stale, na bieżąco, uczyć się radzenia sobie, a także być przygotowanym na ewentualne nawroty.
- Ważne, by pamiętać, że od chwili, kiedy rozpocznie się leczenie może minąć dużo czasu zanim przyjdzie poprawa. Dlatego bardzo ważna jest cierpliwość.
- Najbardziej potrzebne są wtedy Twoja obecność i wsparcie.
- Słuchaj, akceptuj, staraj się dawać poczucie, że osoba chora nie jest w tym trudnym momencie sama.
- Bądź obok.
BĄDŹ DOSTĘPNY
- Osoba z depresją może nie mieć ochoty czy siły na aktywność lub stracić zainteresowanie tym, co dotychczas sprawiało jej radość.
- Z jednej strony warto spróbować zapewnić jej zajęcie, które odwróci uwagę od złego samopoczucia, z drugiej należy pamiętać, by nie wykraczać poza indywidualną strefę komfortu.
- W depresji będą się zdarzać lepsze i gorsze dni.
- Czasami osoba, która cierpi woli być sama.
- Pozwól jej na to jednocześnie zapewniając, że jesteś dostępny, gdyby Cię potrzebowała
Pamiętaj, że Twój bliski, który doświadcza depresji, nie jest sam. Co czwarty z nas doświadcza w życiu problemów ze zdrowiem psychicznym, a depresja to jedna z najczęściej występujących obecnie na świecie chorób.
______
Artykuł powstał na podstawie poradnika przygotowanego przez dr Agatę Bilsky, lekarza psychiatrę z Poradni Depresji w Centrum Terapii Dialog. Poradnik „Jak pomóc osobie chorej na depresję?” można znaleźć pod tym linkiem.
_______
Jeżeli szukasz pomocy w powyższym zakresie, możesz zapoznać się ze Specjalistyczną Poradnią Depresji
KLIKNIJ TUTAJ