Czym różni się psycholog od psychoterapeuty?
03/08/2021Centrum Terapii Dialog wyróżnione nagrodą „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”
20/09/2021Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. I choć w ostatnich latach sporo się zmieniło, jeśli chodzi o stereotypy związane z leczeniem psychiatrycznym, to wciąż osoby chorujące psychicznie są w stygmatyzowane. Warto pamiętać, że dbanie o zdrowie, także to psychiczne, nie może być powodem do wstydu, a wizyta u psychiatry jest tak samo naturalna, jak konsultacja u alergologa czy gastrologa.
Przecież każdy z nas może mieć problemy kardiologiczne, dermatologiczne, urologiczne czy psychiczne. Zawsze, gdy czujemy, że coś nam dolega, warto udać się do specjalisty po pomoc. I choć wizyta u lekarza może wiązać się z pewnym stresem, kluczowe jest to, aby pamiętać, że idziemy do specjalisty, aby nam pomógł, abyśmy mogli wrócić do zdrowia i tym samym poprawić jakość naszego życia.
Bardzo ważną kwestią w procesie leczenia jest wybór odpowiedniego lekarza. Każdy pacjent jest inny i ma inne potrzeby. Każdy pacjent przychodzi do lekarza z innym problem.
Lekarz z polecenia
Podczas pierwszej wizyty lekarz będzie przeprowadzał dokładny wywiad – trzeba będzie opowiedzieć o sobie i o swoich problemach: kiedy się zaczęły, czym się objawiają, jak wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, itp. Podczas rozmowy pojawić się mogą tematy związane z domem rodzinnym, naszym wychowaniem, okresem dojrzewania, związkami i relacjami. Dlatego ważne jest, aby trafić do lekarza, przed którym będziemy umieli się otworzyć i któremu zaufamy. Pomocne mogą być polecenia naszych bliskich i znajomych lub lekarzy innych specjalizacji, którzy kierują nas na konsultację psychiatryczną.
Istotne są także opinie innych pacjentów, które można znaleźć w różnych serwisach internetowych. Jednak tutaj warto być czujnym i mieć świadomość, że nie wszystkie opinie muszą zgodne z prawdą.
Czasem istotny może być także taki czynnik jak wiek czy płeć lekarza. Jeśli łatwiej rozmawia nam się z kobietami lub z osobami starszymi, to również warto wziąć to pod uwagę przy wyborze lekarza.
Specjalizacja
Jeżeli chcesz zgłosić się do lekarza psychiatry z konkretnym problemem, warto sprawdzić, który lekarz specjalizuje się w tym zakresie. Wielu lekarzy ma konta na portalach specjalistów, gdzie opisują, w jakich chorobach i zaburzeniach się specjalizują. Również na stronach placówek medycznych można znaleźć te informacje. Pomocny w wyborze lekarza może też być kontakt z wybraną przychodnią, gdzie pracownicy rejestracji lub działu obsługi pacjenta mogą nas pokierować do odpowiedniego specjalisty.
W niektórych przychodniach funkcjonują specjalistyczne poradnie, w których przyjmują psychiatrzy z dużym doświadczeniem w danym obszarze.
Przykładowe poradnie psychiatryczne:
- Zaburzeń snu
- Depresji
- Nerwic i lęku
- Leczenia Natręctw
- Zaburzeń Odżywiania (Anoreksji i Bulimii)
- Leczenia Psychoz
- Psychogeriatrii i Zaburzeń Pamięci
- Centrum Diagnostyki Psychologicznej
- Centrum Psychoterapii
- Psychiatryczne Centrum Orzecznictwa i Zaświadczeń
- Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA / DDD)
- Uzależnień
- ADHD u Dorosłych
- Choroby Afektywnej Dwubiegunowej (ChAD)
- Terapii Par i Rodzin
- Psychoonkologii
- Dysmorfofobii (Body Dysmorphic Disorder)
- Zdrowia Psychicznego w Ciąży i Połogu (Tokofobii i Depresji Okołoporodowej)
- Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia
- Dla Osób LGBTIQ
- Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny
- Psychologii Pracy oraz Wypalenia Zawodowego
- Dla Rodzin Osób Chorych
- Centrum Interwencji Kryzysowej
- Leczenia Traumy i PTSD
Stacjonarnie, online, a może wizyta domowa?
Pandemia koronawirusa spowodowała rozwój konsultacji lekarskich online. Również psychiatrzy konsultują swoich pacjentów w ten sposób. Warto wziąć pod uwagę także tę opcję. Jest ona szczególnie cenna dla osób, które mieszkają w innych krajach, a chciałyby skonsultować swoje problemy w rodzimym języku lub dla osób z odległych zakątków kraju, gdzie jest utrudniony dostęp do pomocy psychiatrycznej. Ta forma może być także wygodniejsza dla osób, które nie mają czasu na dojazdy do przychodni.
Jednak warto pamiętać, że ten sposób konsultacji, choć również bezpieczny i skuteczny, nie zawsze jest najlepszym wyborem. Niektóre osoby mogą czuć niekomfortowo rozmawiając przez komunikator, ponieważ potrzebują kontaktu osobistego z lekarzem. Również ważne jest odpowiednie urządzenie oraz łącze internetowe, które umożliwi skorzystanie z wizyty, a także dogodne warunki. Przykładowo, jeśli w miejscu, w którym przebywamy trudno znaleźć czas i przestrzeń na rozmowę bez udziału osób trzecich, warto rozważyć wizytę stacjonarną, podczas której mamy zapewnioną prywatność i spokój.
W wyjątkowych sytuacjach możliwe są także wizyty domowe. Najczęściej odbywają się one u pacjentów starszych, mających trudności w poruszaniu się czy obawiających się lub odmawiających bliskim wizyty w przychodni.
Warto rozważyć umówienie wizyty domowej u lekarza psychiatry:
- gdy osoba o stwierdzonej chorobie psychicznej zachowuje się niepokojąco, a nie chce udać się do lekarza;
- gdy osoba zdrowa zaczęła wykazywać niepokojące zachowania wskazujące na zaburzenie psychiczne;
- gdy osoba cierpi na depresję, demencję starczą, chorobę Alzheimera itp. i nie chce lub nie może opuścić domu;
- gdy pacjent sam nie czuje się na siłach, by udać się na wizytę do gabinetu i woli spotkać się z lekarzem psychiatrą w swoim domu.
Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Choć wizyta u lekarza psychiatry początkowo może budzić lęk i niepokój, warto zaufać specjalistom, którzy są po, to aby pomagać osobom cierpiącym psychicznie. Odpowiednio dobrane leki bądź psychoterapia mogą znacząco poprawić jakość życia i pomóc w powrocie do zdrowia. Warto zadbać o siebie.
_______
Jeżeli potrzebujesz pomocy lekarza psychiatry, możesz zapoznać się ze Specjalistyczną Poradnią Pierwszego Kontaktu Psychiatrycznego
KLIKNIJ TUTAJ