Wysokospecjalistyczne Poradnie w NZOZ Centrum Terapii Dialog
18/05/2021Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
02/08/2021Psychiatra to lekarz zajmujący się zdrowiem psychicznym. Diagnozuje i leczy przede wszystkim zaburzenia i choroby psychiczne. Należą do nich m.in. depresja, schizofrenia, zaburzenia osobowości, nerwica, zaburzenia lękowe, uzależnienia, mania, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia), psychoza, zespół stresu pourazowego, różnego rodzaju fobie.
Warto rozważyć wizytę u psychiatry, gdy zauważymy zmianę w samopoczuciu i zachowaniu, a dolegliwości utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.
Może to być m.in.:
- długotrwały smutek, brak siły do działania i życia;
- bezsenność;
- silny niepokój i lęk;
- dostrzeganie rzeczy i głosów, których inni nie dostrzegają;
- wycofywanie się, izolacja;
- rozkojarzenie;
- uczucie bezradności;
- nadwrażliwość;
- wahania łaknienia;
- bóle głowy, kołatanie serca, drżenie rąk, potliwość, itp.(jeśli nie są uzasadnione żadną chorobą)
- myśli samobójcze
- trudne zdarzenia, z którymi nie możemy sobie poradzić, np. śmierć bliskiej osoby, choroba, wypadek, rozstanie;
- uzależnienie od substancji (alkohol, narkotyki) lub zachowań (pracoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od telefonu).
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Opisanie problemu
Konsultacja w gabinecie psychiatrycznym polega głównie na rozmowie. Lekarz na początku z pewnością zapyta, z jakim problemem przychodzimy, o nam dolega, co nas martwi i niepokoi. Może też dopytać też kiedy zauważyliśmy objawy.
Dokumentacja medyczna
Lekarz może zapytać także o inne choroby (także te niezwiązane ze zdrowiem psychicznym) i przyjmowane leki. Warto mieć przy sobie dokumentację medyczną, lub wyniki badań, jeśli takie były przeprowadzane w ostatnim czasie. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań; począwszy od morfologii aż po rezonans magnetyczny.
Szczera rozmowa
Niezwykle ważne jest to, aby szczerze porozmawiać z lekarzem i odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą, nie próbować ukrywać pewnych faktów, gdyż dzięki temu lekarz uzyska właściwy i pełniejszy obraz naszego problemu, co pozwoli mu na postawienie właściwej diagnozy
Pacjenci często obawiają się mówić o swoich problemach, gdyż sądzą, że zostaną niezrozumieni lub co gorsza wyśmiani. Otóż psychiatrzy każdego dnia spotykają się z pacjentami, którzy przychodzą z najróżniejszymi problemami, często krępującymi bądź wstydliwymi. Psychiatrzy są przygotowywani do prowadzenia rozmów w taki sposób, aby pacjent nie czuł się skrępowany, ale zrozumiany. Ponadto obowiązuje ich etyka oraz tajemnica zawodowa, także żadna rozmowa nie może wypłynąć z gabinetu lekarskiego. To o czy mówi się podczas wizyty zostaje między lekarzem a pacjentem.
Diagnoza
Na podstawie wywiadu, czasem specjalnych testów i wyników badań lekarz stawia diagnozę. W zależności od wielu czynników może to nastąpić już na pierwszej wizycie lub po kilku kolejnych konsultacjach.
Leczenie
Następnie zaproponowana zostanie forma leczenia. Lekarz może przepisać leczenie farmakologiczne, a także skierować na psychoterapię. Niezwykle istotne w procesie leczenia jest współpraca z lekarzem i stosowanie się do zaleceń, a także informowanie lekarza o wszystkich wątpliwościach, bądź niepożądanych skutkach np. podczas przyjmowania leków. Wówczas lekarz będzie miał możliwość zmodyfikowania zaleceń, tak aby dopasować je precyzyjnie do potrzeb danej osoby.
Niektóre choroby wymagają stałej opieki psychiatrycznej, ale są też takie zaburzenia i trudności, które można całkowicie wyleczyć. Sukces w procesie powrotu do zdrowia zależy od obu stron Pacjenta oraz lekarza i od współpracy między nimi. Dlatego jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z problemami natury psychicznej, nie zwlekaj! Udaj się po pomoc do specjalisty. Nie ma się czego bać ani wstydzić!
_______
Jeżeli potrzebujesz pomocy lekarza psychiatry, możesz zapoznać się ze Specjalistyczną Poradnią Pierwszego Kontaktu Psychiatrycznego
KLIKNIJ TUTAJ