Zwolnienie lekarskie od psychiatry – na ile dni wstecz może być wystawione?
29/09/2022Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?
03/10/2022Zastanawiasz się, na jakie słowa i kwestie zwraca uwagę psychiatra? O co może pytać i jakie zagadnienia poruszy z Tobą podczas spotkania? Każda rozmowa jest dla niego okazją do tego, by zdobyć informacje mogące wpływać zarówno na poprawną diagnozę, jak i opracowanie systemu leczenia.
Psychiatra słucha tego, co mówisz
Najważniejsze z punktu widzenia rozpoznania i leczenia zaburzenia psychicznego są Twoje słowa. Odpowiadając na pytania specjalisty bądź na tyle szczery, na ile możesz. Twój lekarz bardzo dokładnie wsłuchuje się w to, co mówisz, ale też w jakim tonie wyrażasz określone emocje. Dlatego też, im swobodniej i pewniej poczujesz się w gabinecie, tym lepiej – ponieważ będziesz zachowywać się możliwie naturalnie.
Psychiatra to uważny obserwator
Uzupełnieniem wywiadu/rozmowy ustnej jest także obserwacja. Lekarz psychiatra nie próbuje oczywiście wywołać Twoich reakcji umyślnie. Jednak w pewnym stopniu jest w stanie ocenić, w jaki sposób odpowiadasz na pytania, jak zmienia się wówczas Twoja mimika lub czy pojawiają się dodatkowe objawy fizyczne – na przykład „skubanie” brzegu ubrania czy ugniatanie chusteczki higienicznej. Nie obawiaj się, że psychiatra wyciągnie z takich odruchów pochopne wnioski – tego rodzaju obserwacje służą raczej bliższemu poznaniu Ciebie i Twoich reakcji.