ZWOLNIENIE LEKARSKIE OD PSYCHIATRY


PYTANIA I ODPOWIEDZI

Lekarz psychiatra, tak jak każdy lekarz innej specjalizacji, może wystawiać zwolnienia lekarskie w tym elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Wiele osób pyta ostatnio o różne szczegóły dotyczące L4 od lekarza psychiatry. Część z nich mimo że ma wskazania do takiego zwolnienia boi się udać po nie do lekarza. Dlatego na tej stronie odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące zwolnień lekarskich od psychiatry.

ABY UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO LEKARZA PSYCHIATRY
(ONLINE LUB W PRZYCHODNI W WARSZAWIE):

Psychiatra odpowiada:

E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS (www.zus.pl).

Psychiatra odpowiada:

 • Decyzję o wystawieniu zwolnienia zawsze podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu Pacjenta.
 • Od 1 grudnia 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich tylko drogą elektroniczną.
 • E-ZLA lekarze mogą również wystawiać na wizytach domowych za pomocą urządzenia mobilnego.
 • „Zgodnie z prawem każdy lekarz może wystawiać zwolnienia wsteczne, maksymalnie do 3 dni wstecz od dnia wystawienia zwolnienia. Natomiast lekarz specjalista psychiatra, jeśli uzna, że z powodu zaburzeń psychicznych pacjent miał ograniczoną zdolność do oceny własnego postępowania (dotyczy to m.in. stanów psychozy, otępień, zaburzeń świadomości), to może wystawić zwolnienie lekarskie wsteczne na więcej niż 3 dni wstecz.”
 • Lekarze w wyjątkowych sytuacjach mogą wystawić zwolnienie z przyszłą datą – maksymalnie do 4 dni po terminie badania (np. jeśli bezpośrednio po badaniu następuje dzień wolny od pracy).

Psychiatra odpowiada:

Informacje, do których ma dostęp Pracodawca poprzez dostęp do Platformy Usług Elektronicznych:

 • imię i nazwisko pacjenta
 • numer Pesel pacjenta
 • adres, pod którym pacjent będzie przebywać w trakcie zwolnienia
 • niezdolność do pracy – od kiedy do kiedy pacjent będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim
 • wskazania lekarskie i kod literowy zwolnienia
 • miejsce udzielenia świadczenia (NZOZ Centrum Terapii Dialog)

Ważne: Zwolnienie lekarskie nie zawiera takich informacji jak rozpoznanie lekarskie lub zalecane leczenie.

Zał. 1 Zwolnienie lekarskie od psychiatry ZOBACZ>>

Psychiatra odpowiada:

Czas zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni ( jeśli przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po 182 dniach L4 od psychiatry możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne przez 3 miesiące (lub dłużej, maksymalnie do 12 miesięcy). Następnie okres ochronny mija i możemy zostać zwolnieni bez wypowiedzenia.

Psychiatra odpowiada:

To zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Zazwyczaj jest to 80% podstawy pensji otrzymywanej przez ostatnie 12 miesięcy. Pełne wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim obowiązuje m.in. w razie wystąpienia choroby w czasie ciąży. Na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry obowiązują takie same zasady.

Psychiatra odpowiada:

Jeśli zwolnienie wystawione jest zgodnie z zasadami i regulacjami ustanowionymi przez ZUS (a wszystkie nasze zaświadczenia w Centrum Terapii Dialog spełniają te wymagania), nie trzeba obawiać się kontroli. Kontrola to standardowe działanie ZUSu. Jeśli zostaniesz wezwany na  na komisję kontrolną, to przekażemy ci całą dokumentację medyczną, która udowodni zasadność wystawienia zwolnienia lekarskiego o niezdolności do pracy.

Psychiatra odpowiada:

Wideokonsultacja jest pełnowartościową konsultacją, podczas której można otrzymać e-receptę i zwolnienie od psychiatry. Nasi lekarze psychiatrzy zbadają Twój stan psychiczny podczas  widoekonsultacji. O tym, jak się przygotować do wizyty online można przeczytać tutaj. Na podstawie konsultacji online można otrzymać zwolnienie lekarskie.

Psychiatra odpowiada:

Tak, jest to możliwe. Psychiatra podczas wizyty online lub w przychodni zbada Twój stan psychiczny i jesli są wskazania, może wystawić zwolnienie lekarskie.Często zdarza się pogorszenie stanu psychicznego w sytuacji zwolnienia z pracy, dlatego nie obawiaj się prosić lekarza psychiatrę o zwolnienie lekarskie.

Psychiatra odpowiada:

Wszystko zależy od Twojego stanu psychicznego. Lekarz psychiatra okresli, czy na zwolnieniu lekarskim możesz wychodzić, czy wskazane jest pozostanie w domu.

Psychiatra odpowiada:

L4  może wystawiać tylko i wyłącznie lekarz psychiatra.

Psychiatra odpowiada:

Oczywiście. Szczególnie jeśli zachorowałeś na nerwicę lub depresję z powodu mobbingu/nękania w pracy przez pracodawce. Zwolnienie lekarskie od psychiatry to ważny dokument, który można przedstawić w sądzie.

ABY UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO LEKARZA PSYCHIATRY
(ONLINE LUB W PRZYCHODNI W WARSZAWIE):

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

icon-godziny-otwarcia

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Logo_jakosc_1
Logo_jakosc_5
Logo_jakosc_2
Logo_jakosc_4
Logo_jakosc_3
Logo_jakosc_6