Zwolnienie lekarskie od psychiatry

ZWOLNIENIE LEKARSKIE OD PSYCHIATRY:

W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Lekarz psychiatra, tak jak każdy lekarz innej specjalizacji, może wystawiać zwolnienia lekarskie w tym elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Wiele osób pyta ostatnio o różne szczegóły dotyczące L4 od lekarza psychiatry. Część z nich mimo że ma wskazania do takiego zwolnienia boi się udać po nie do lekarza. Dlatego na tej stronie odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące zwolnień lekarskich od psychiatry.

PYTANIE:

Czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA)?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS (www.zus.pl).

PYTANIE:

Co powinniśmy wiedzieć o elektronicznych zwolnieniach lekarskich?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

 • Decyzję o wystawieniu zwolnienia zawsze podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu Pacjenta.
 • Od 1 grudnia 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich tylko drogą elektroniczną.
 • E-ZLA lekarze mogą również wystawiać na wizytach domowych za pomocą urządzenia mobilnego.
 • Zgodnie z prawem każdy lekarz może wystawiać zwolnienia wsteczne, maksymalnie do 3 dni wstecz od dnia wystawienia zwolnienia. Natomiast lekarz specjalista psychiatra, jeśli uzna to za zasadne to może wystawić zwolnienie lekarskie wsteczne na więcej niż 3 dni wstecz.
 • Lekarze w wyjątkowych sytuacjach mogą wystawić zwolnienie z przyszłą datą – maksymalnie do 4 dni po terminie badania (np. jeśli bezpośrednio po badaniu następuje dzień wolny od pracy).

PYTANIE:

Czy pracodawca będzie wiedział na co choruję?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Informacje, do których ma dostęp Pracodawca poprzez dostęp do Platformy Usług Elektronicznych:

 • imię i nazwisko pacjenta
 • numer Pesel pacjenta
 • adres, pod którym pacjent będzie przebywać w trakcie zwolnienia
 • niezdolność do pracy – od kiedy do kiedy pacjent będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim
 • wskazania lekarskie i kod literowy zwolnienia
 • miejsce udzielenia świadczenia (NZOZ Centrum Terapii Dialog)

Ważne: Zwolnienie lekarskie nie zawiera takich informacji jak rozpoznanie lekarskie lub zalecane leczenie.

Zał. 1 Zwolnienie lekarskie, które otrzymuje Pracodawca:

PYTANIE:

Jak długo mogę być na zwolnieniu lekarskim do psychiatry?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Czas zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni ( jeśli przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po 182 dniach L4 od psychiatry możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne przez 3 miesiące (lub dłużej, maksymalnie do 12 miesięcy). Następnie okres ochronny mija i możemy zostać zwolnieni bez wypowiedzenia.

PYTANIE:

Ile pieniędzy otrzymam będąc na zwolnieniu lekarskim?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

To zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Zazwyczaj jest to 80% podstawy pensji otrzymywanej przez ostatnie 12 miesięcy. Pełne wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim obowiązuje m.in. w razie wystąpienia choroby w czasie ciąży. Na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry obowiązują takie same zasady.

PYTANIE:

Czy w czasie zwolnienia mogę zostać skontrolowany przez ZUS?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Jeśli zwolnienie wystawione jest zgodnie z zasadami i regulacjami ustanowionymi przez ZUS (a wszystkie nasze zaświadczenia w Centrum Terapii Dialog spełniają te wymagania), nie trzeba obawiać się kontroli. Kontrola to standardowe działanie ZUSu. Jeśli zostaniesz wezwany na  na komisję kontrolną, to przekażemy ci całą dokumentację medyczną, która udowodni zasadność wystawienia zwolnienia lekarskiego o niezdolności do pracy.

PYTANIE:

Będzie to moja pierwsza wizyta w Centrum Terapii Dialog. Chce skorzystać z konsultacji online. Czy na takiej wizycie mogę otrzymać zwolnienie od psychiatry czy muszę osobiście pojawić się w przychodni?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Wideokonsultacja jest pełnowartościową konsultacja – można na nniej otrzymać e-receptę i zwolnienie od psychiatry. Nasi lekarze psychiatrzy zbadają Twój stan psychiczny podczas  widoekonsultacji.O tym, jak się przygotować do wizyty online możną przeczytać tutaj. Na podstawie konsultacji online można otrzymać zwolnienie lekarskie.

PYTANIE:

Zwolnienie lekarskie  od psychiatry a wypowiedzenie umowy.  Czy jeśli dostałem wypowiedzenie z pracy dziś, to mogę otrzymać zwolnienie lekarskie?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Tak, jest to możliwe. Psychiatra podczas wizyty online lub w przychodni zbada Twój stan psychiczny i jesli są wskazania, może wystawić zwolnienie lekarskie.Często zdarza się pogorszenie stanu psychicznego w sytuacji zwolnienia z pracy, dlatego nie obawiaj się prosić lekarza psychiatrę o zwolnienie lekarskie.

PYTANIE:

Czy na zwolnieniu lekarskim od psychiatry mogę wychodzić na dwór?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Wszystko zależy od Twojego stanu psychicznego. Lekarz psychiatra okresli, czy na zwolnieniu lekarskim możesz wychodzić, czy wskazane jest pozostanie w domu.

PYTANIE:

Od kogo dostanę zwolnienie lekarskie: od psychiatry czy od psychologa?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

L 4  może wystawiać tylko i wyłącznie lekarz psychiatra.

PYTANIE:

Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry mogą służyć jako dowód w sądzie pracy?

ODPOWIADA PSYCHIATRA:

Oczywiście. Szczególnie jeśli zachorowałeś na nerwicę lub depresję z powodu mobbingu/nękania w pracy przez pracodawce. Zwolnienie lekarskie od psychiatry to ważny dokument, który można przedstawić w sądzie.


ABY UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO LEKARZA PSYCHIATRY
(ONLINE LUB W PRZYCHODNI W WARSZAWIE):

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
7 dni w tygodniu

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu

poniedziałek-piątek:
sobota-niedziela:
7:30–22:00
8:00–20:00

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu

poniedziałek-piątek:
7:30–22:00
sobota-niedziela:
8:00–20:00

Umów online