Kiedy psychiatra przepisuje leki?
31/08/2022Psychiatra a psychoterapeuta
21/09/2022Wizyta u psychiatry, przede wszystkim ta pierwsza, jest dla wielu osób niezwykle stresująca. Pacjenci zastanawiają się, o co może zapytać psychiatra, w jaki sposób oceni ich zachowanie. Stąd też przed spotkaniem ze specjalistą warto w ogólny sposób dowiedzieć się, jakie kwestie może on poruszyć w trakcie rozmowy.
Pozbądź się wstydu!
Kwestia zaburzeń psychicznych nie jest już tak stygmatyzująca, jak kilkadziesiąt lat temu – jednak pacjenci korzystający z pomocy psychiatry mogą nadal odczuwać swego rodzaju wstyd związany z takim leczeniem. A to tylko niepotrzebny, dodatkowy stres! Potraktuj wizytę u psychiatry tak, jak u każdego innego lekarza, który będzie szukał przyczyny Twojego stanu zdrowia i ustali odpowiedni model leczenia.
Pierwsza rozmowa z psychiatrą to tak naprawdę… tylko rozmowa! Lekarz zechce poznać Cię bliżej i nawiązać z Tobą pierwszą nić porozumienia. Postara się także, by atmosfera panująca w gabinecie była jak najbardziej komfortowa. Wielu specjalistów nie nosi tradycyjnych fartuchów, a ich gabinety rzadko przypominają sterylne, szpitalne sale – częściej kojarzą się z klimatycznymi salonikami.
Jakie pytania zada psychiatra?
Każde pytanie, które usłyszysz z ust psychiatry ma jakieś znaczenie. Lekarz nie chce w żadnym stopniu Cię oceniać czy wyciągać kłopotliwych informacji z własnej ciekawości. Zależy mu na zebraniu podczas takiego wywiadu możliwie jak najwięcej ilości danych, bo tylko w ten sposób będzie w stanie rozpocząć proces diagnostyczny. Dlatego też staraj się odpowiadać szczerze, a jeśli jakieś pytanie jest wyjątkowo trudne, możesz o tym bez obaw powiedzieć lekarzowi. Możliwe, że wspólnie powrócicie do niego za jakiś czas.
Nie znajdziesz nigdzie konkretnych przykładów pytań, które zada Ci psychiatra. Możemy jednak w bardziej ogólny sposób omówić zagadnienia, które najprawdopodobniej zostaną poruszone w trakcie rozmowy:
- jaka jest przyczyna zgłoszenia się na wizytę – nie musisz znać fachowej odpowiedzi, wystarczy, że spróbujesz jasno określić, co skłoniło Cię do umówienia się na spotkanie; po otrzymaniu odpowiedzi psychiatra z pewnością dopyta o kilka różnych detali, na przykład jakość snu, emocje, które towarzyszą Ci w ciągu dnia oraz charakterystyczne objawy, które dostrzegasz,
- otoczenie, w jakim się obracasz – psychiatra może zadawać pytania nie tylko na temat Twoich relacji rodzinnych, ale też zawodowych; jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista może również dopytać Cię o związki partnerskie (obecny i przeszłe, jeśli takie były),
- historia życia – podczas pierwszej wizyty w gabinecie psychiatrycznym mogą paść pytania dotyczące dzieciństwa, relacji budowanych z rówieśnikami, rodzicami i rodzeństwem,
- obecny stan zdrowia – to, czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe i przyjmujesz leki ma dla psychiatry ogromne znaczenie – są to bowiem sytuacje mogące wpływać w dużej mierze na Twoją psychikę; w tym miejscu z pewnością padną także pytania dotyczące ewentualnych nałogów, z którymi się zmagasz.
Powyższe kwestie budują Twój ogólny (póki co) obraz, dzięki czemu lekarz może wyznaczyć kilka różnych kierunków następnych rozmów. Wszystko po to, by jak najszybciej ocenić stan zdrowia i udzielić Ci pomocy, jakiej potrzebujesz!