O co może zapytać psychiatra?
18/09/2022Różnice pomiędzy psychiatrą i psychologiem
25/09/2022Czy pomiędzy pracą psychiatry i psychoterapeuty występują wyraźne różnice? W jakich sytuacjach wybrać danego specjalistę i skorzystać z jego pomocy?
Najważniejsze różnice
Zarówno psychiatra, jak i psychoterapeuta zapewniają opiekę nad pacjentami z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Pomimo tego pomiędzy tymi specjalistami można wskazać kilka wyraźnych różnic.
Psychiatra, jako lekarz, skupia się na diagnozowaniu swoich pacjentów. Rozpoznanie zaburzenia psychicznego jest podstawą do ustalenia planu leczenia, który opiera się najczęściej na prawidłowym dostosowaniu środków farmakologicznych. Ponieważ psychiatra jest lekarzem medycyny, jest tym samym uprawniony do wystawiania recept oraz zwolnień lekarskich. Specjalista ten może ponadto wystawić skierowanie do szpitala oraz na badania czy konsultacje u innych lekarzy. Jeśli uzna to za konieczne, zasugeruje również skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.
Psychoterapeuta jest z kolei specjalistą, który ukończył Szkołę Psychoterapii lub jest w trakcie kształcenia psychoterapeutycznego, mającym uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Dzięki niej pacjent może skutecznie przepracować różne problemy, z którymi zmaga się na co dzień. Z terapii korzystają osoby walczące z depresją, uskarżające się na trudności w nawiązywaniu trwałych relacji czy też próbujące uwolnić się od uzależnienia.
Uprawnienia do prowadzenia psychoterapii uzyskać można po ukończeniu 4 letniej Szkoły Psychoterapii – to oznacza, że psychoterapeutą może zostać osoba z wykształceniem wyższym, jednak niekoniecznie medycznym. Tym samym, pracując w tym zawodzie, nie można wystawiać recept czy zwolnień. Zadaniem psychoterapeuty jest pomoc chorym w radzeniu sobie z psychicznym cierpieniem, często w porozumieniu z psychiatrą czy psychologiem.