Psychiatra a psychoterapeuta
21/09/2022W jaki sposób psychiatra stawia diagnozę?
26/09/2022Psychiatra i psycholog to specjaliści zajmujący się pacjentami z chorobami i zaburzeniami natury psychicznej. Nie wykonują jednak tożsamych zawodów – ich praca nieco się różni, podobnie jak uprawnienia, którymi dysponuje każdy z nich.
Psychiatra – czyli lekarz
Lekarz psychiatra, który ukończył studia medyczne wraz z odpowiednią specjalizacją, świadczy opiekę medyczną związaną zarówno z rozpoznaniem choroby, jak i wdrożeniem stosownego leczenia. W większości przypadków opiera się ono na zastosowaniu określonych środków farmakologicznych w bardzo ściśle określonych dawkach – jednak nie zawsze wprowadzenie leków jest konieczne.
Psychiatra może również wystawić zwolnienie lekarskie w sytuacji, gdy uzna zaburzenia psychiczne pacjenta za uniemożliwiające realizację obowiązków zawodowych. W trakcie diagnozowania i przy ustalaniu planu leczenia psychiatra może ponadto zasugerować konieczność skorzystania z pomocy psychoterapeuty lub psychologa.
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog, nieco podobnie do lekarza psychiatry także może uzyskać specjalizację odpowiadającą jego zainteresowaniom. Tym samym można wymienić na przykład psychologa społecznego, klinicznego czy dzieci i młodzieży.
Zadaniem psychologa również może być wystawienie diagnozy. Jeżeli pacjent w pierwszej kolejności uda się właśnie do niego, taki specjalista może rozpoznać zaburzenie psychiczne i następnie skierować chorego do psychiatry, który potwierdzi rozpoznanie i zaordynuje wdrożenie leków. Nie oznacza to, że pacjent musi zrezygnować z konsultacji z psychologiem. Wręcz przeciwnie, obu tych specjalistów może ze sobą współpracować w celu jak najlepszego wsparcia osoby z zaburzeniem psychicznym. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli lekarz zaleci pacjentowi psychoterapię to wtedy należy udać się do psychologa, który jednocześnie jest psychoterapeutą.
W gabinecie psychologa można szukać także wsparcia w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności w radzeniu sobie z emocjami oraz podobnymi problemami – także takimi, które dotykają osoby będące w związkach.