Różnice pomiędzy psychiatrą i psychologiem
25/09/2022Zwolnienie lekarskie od psychiatry – na ile dni wstecz może być wystawione?
29/09/2022Zastanawiasz się, w jaki sposób psychiatra stawia diagnozę w przypadku podejrzenia choroby psychicznej lub zaburzeń? Rozpoznanie zaburzenia nie zawsze możliwe jest już podczas pierwszej wizyty – dlatego też nie należy rezygnować z opieki specjalisty po jednej rozmowie.
Wywiad z pacjentem
Podstawą wystawienia diagnozy przez psychiatrę jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Pozyskane w trakcie badania psychiatrycznego informacje będą dotyczyły wielu kwestii – w tym oczywiście w największej mierze samopoczucia pacjenta.
Lekarz spróbuje przede wszystkim dowiedzieć się, jaki jest powód wizyty w jego gabinecie. Nawet wstępne, mniej dokładne podanie przyczyn, z którymi pacjent zgłasza się na konsultację pozwala psychiatrze wyciągnąć pierwsze wnioski, a także dostosować szczegółowość następnych pytań względem przyjętej hipotezy.
Specjalista będzie chciał dowiedzieć się więcej również na temat tego, czym zajmuje się jego pacjent, jak wyglądają jego stosunki rodzinne czy zawodowe. Ponadto zada pytania dotyczące przyjmowania używek oraz stałych leków, jeśli jego klient choruje na choroby przewlekłe.
Po pytaniach dość ogólnych lekarz skupi się na szczegółach dotyczących aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta. Ten nie powinien być zaskoczony, jeśli usłyszy pytania dotyczące występowania omamów, myśli samobójczych oraz podobnych symptomów, które sugerowałyby możliwość rozpoznania choroby psychicznej znacznie zagrażającej bezpieczeństwu chorego.