Jak radzić sobie ze stresem związanym z wojną na Ukrainie?
15/03/2022Depresja poporodowa u mężczyzn
23/05/2022Dziś wiele firm oferuje swoim pracownikom bezpłatną opiekę psychologiczno-psychiatryczną.
Managerowie zdają sobie sprawę, że zadowoleni, spełnieni i zdrowi pracownicy to niezbędny warunek, aby organizacja mogła sprawnie funkcjonować i się rozwijać. Aby osiągnąć ten cel, wiele instytucji zapewnia pracownikom spotkania integracyjne, dostęp do wydarzeń kulturalnych, czy też inwestuje w ich samorozwój poprzez organizację kursów i szkoleń. Jednak, szczególnie w obecnej sytuacji, warto pochylić się również nad samopoczuciem psychicznym swoich pracowników i wiele firm to robi. Oto wybrane benefity, dzięki którym pracownicy w czasie kryzysu poczują się zaopiekowani i będą otrzymywać profesjonalne wsparcie.
Opieka psychologiczna, opieka psychiatryczna, spotkania z psychologami
Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa nastroje społeczne gwałtownie spadły. Ludzie pogrążyli się w lęku, depresji, stracili pewność siebie, dotknęła ich niepewność jutra. Przełożyło się to na spadek motywacji, trudności z koncentracją i mniejszą efektywność. Kiedy zdawało się, że już oswajamy się z ta nowa pandemiczną rzeczywistością, w Ukrainie wybuchła wojna. Znów nasz świat stanął na głowie.
Tutaj już nie pomoże Happiness Manager czy voucher na koncert. Problem jest głębszy. Dlatego firmy zaczęły działać, aby dodatkowo wesprzeć swoich pracowników, zadbać o ich kondycję psychiczną.
Dziś wiele firm oferuje swoim pracownikom bezpłatną opiekę psychologiczno-psychiatryczną. Popularne są także dedykowane Webinary oraz Szkolenia dla zespołów o tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym. To ważne, aby pracownicy w ogóle, a szczególnie teraz, mieli możliwość zadbania o swoją higienę psychiczną. Już samo to, że chociaż raz skorzystają z konsultacji u psychologa, może być dla nich znaczącym wsparciem i pomóc im zmierzyć się z problemami. Pracodawcy, którzy troszczą się o swoich pracowników, dbają również o swoją firmę.
Ważne, aby wybrać taką opiekę psychologiczno-psychiatryczną, która zapewni pracownikom dostęp do najlepszych specjalistów, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Z wizyt u lekarzy psychiatrów i psychologów korzystają pracownicy, którzy np. zmagają się z takimi problemami jak: bezsenność, lęk, brak motywacji czy po prostu zmęczenie i zniechęcenie. Mają zapewnioną profesjonalną opiekę i wsparcie.
– W Centrum Terapii Dialog każdy z naszych pracowników może liczyć na konsultacje z psychologiem, który specjalizuje się w wąskim obszarze dotyczącym jego problemu lub dolegliwości. Psycholodzy dobierani są indywidualnie, w zależności od zgłaszanych przez pacjenta potrzeb. Poza tym od pierwszych rozmów mieliśmy poczucie, że dyrekcji Dialogu zależy na spełnieniu naszych oczekiwań. Kontakt z Centrum jest zawsze szybki i bezproblemowy – mówi Katarzyna Olszewska, Ekspert ds.Komunikacji i Employer Brandingu z Nest Banku.
Szkolenia, webinary, spotkania edukacyjne z psychologami i psychiatrami
Innym benefitem, z których firmy chętnie korzystają, aby wesprzeć swoich pracowników w trudnych momentach są webinary lub szkolenia związane ze zdrowiem psychicznym. W takich spotkaniach online organizowanych przez Centrum Terapii Dialog regularnie uczestniczą m.in. pracownicy wydawnictwa prawniczego Wolters Kluwer. Katarzyna Cicha, która pełni w nim funkcję Employer Branding, Engagement and Innovations Project Managera, podkreśla: – Zależy nam, żeby pracownicy na tyle, na ile to możliwe, czuli się dobrze, niezależnie od okoliczności. W tej chwili najważniejszą potrzebą wydaje się zadbanie o ich zdrowie psychiczne. To też potrzeba biznesowa. Pracownicy w dobrej kondycji psychicznej są mniej zagrożeni wypaleniem, co może przełożyć się na poziom realizacji swoich codziennych zadań.
Tematyka szkoleń i webinarów jest dobierana indywidualnie do potrzeb danej firmy – dla niektórych to problemy z higieną snu i odpoczynku, dla innych napady lęku, myśli rezygnacyjne czy nieprawidłowe odżywianie. Co ważne, webinary i szkolenia to świetna opcja na czas pandemii: przeprowadzane online, można dowolnie ustalić, kiedy i w jakiej formie mają się odbyć. Co więcej są również interaktywne – uczestnicy mogą zadawać pytania prowadzącemu i komentować to, co mówi.
Katarzyna Cicha mówi: – Pracownicy Wolters Kluwer dzięki webinarom zyskali wiedzę, że nie tylko oni czują się teraz „dziwnie” oraz lepsze zrozumienie tego, co się z nimi dzieje, też na poziomie biologicznym i oczywiście garść porad, które można wykorzystać w swoim życiu i przekazać najbliższym.
Dlaczego firmy inwestują w dobre samopoczucie swoich pracowników?
Dlaczego opieka psychologiczna i opieka psychiatryczną dla firm zyskuje na popularności? Dlaczego firmy decydują się na taką formę benefitu dla pracowników?
Oto kilka istotnych faktów:
➡51 proc. pracowników uważa, że opieka medyczna jest najważniejszym benefitem.
➡3/4 Polaków uznało firmowe benefity wspierające zdrowie psychiczne za kluczowe w czasie pandemii.
➡Pracownik będący w gorszej kondycji psychicznej może mieć problemy z koncentracją, ze snem, jest mniej zaangażowany, grozi mu poczucie braku sensu wykonywanej pracy, wypalenie zawodowe, depresja…
➡Aby pracownicy mogli skupić się na realizowanych projektach, muszą być spokojni o własne zdrowie.
➡Firma, która dba o swój zespół jest lepiej postrzegana i przyciąga najlepszych pracowników na rynku.
Zdrowie i szczęście pracowników ma znaczenie. Troska o ich kondycję psychiczną powinna być priorytetem dla nowoczesnej firmy. Wsparcie, które pracownicy dostaną w trudnych momentach, na pewno przełoży się na ich dobre samopoczucie, lepszą motywację oraz pozwoli pokazać im, że są dla organizacji ważni.
::