Specjalistyczna Poradnia Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w:
- pomocy osobom, które zgłaszają przewlekły ból mięśni i stawów, często cierpiącyh również z powodu tzw. „tender points”, czyli miejsc ciała najbardziej wrażliwych na ucisk
- diagnostyce i leczeniu osób, które skarżą się na ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, uczucie sztywności ciała, towarzyszące temu zaburzenia snu i nastroju
- diagnostyce osób u których podejrzewany jest zespół przewlekłego zmęczenia i fibromialgia
- leczeniu osób z fibromialgią i zespołem przewlekłego zmęczenia
- konsultacjach pacjentów skierowanych przez lekarzy reumatologów oraz lekarzy innych specjalizacji, którzy podejrzewają powyższą chorobę u Pacjenta
- działa online i w przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie
W ramach leczenia w zależności od stanu pacjenta stosujemy odpowiednio dobrane leki i/lub odpowiedni rodzaj psychoterapii.
Umów się do Poradni Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia :
Zespół Poradni Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.
Webinary i wystąpienia w mediach
Kierownik Poradni:
Kierownik Poradni Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia, lekarz specjalista psychiatra
Specjaliści przyjmujący w Poradni:
Kierownik Poradni Fibromialgii i Zespołu Przewlekłego Zmęczenia, lekarz specjalista psychiatra
Czym jest fibromialgia?
Pacjenci cierpiący na fibromialgię borykają się z przewlekłym bólem stawów i mięśni, który występuje w wielu różnych miejscach na całym ciele. Choroba przejawia się także skrajnym zmęczeniem, problemami z pamięcią, a także zaburzeniami snu. Często towarzyszy też jej depresja. Nieznana jest dokładna przyczyna występowania fibromialgii, natomiast uznaje się, że ta powiązana jest ściśle z nieodpowiednim poziomem pewnych substancji chemicznych w mózgu oraz ze zmianami w sposobie, w jaki nasz ośrodkowy układ nerwowy przetwarza sygnały o bólu wysyłane przez organizm.
W jaki sposób objawia się fibromialgia?
Wyróżnia się wiele objawów wspomnianej fibromialgii, jednak do tych najczęstszych należy zaliczyć m.in.:
- bóle mięśniowe, przypominające zakwasy, a zwłaszcza bóle mięśni nóg,
- bóle stawów,
- bólowe dolegliwości, które utrzymują się ponad 3 miesiące,
- ogólne zmęczenie organizmu,
- wybudzanie się ze snu z powodu dolegliwości bólowych,
- trudności poznawcze przejawiające się problemem z utrzymaniem koncentracji.
Schorzenie to może współwystępować z innymi chorobami, jak np. depresja, ale też z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego, z zespołem jelita drażliwego, migreną, a także z zespołem chronicznego zmęczenia.
Jeśli pojawiają się także objawy neurologiczne lub bezdech senny, koniecznością może być wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, aby możliwe było różnicowanie. W wielu przypadkach może się bowiem okazać, że obecność wymienionych powyżej objawów nie będzie wystarczającą podstawą do tego, aby móc postawić trafną diagnozę. W każdym przypadku, jeśli dostrzeżemy podobne objawy u siebie, konieczna staje się porada u specjalisty, który postawi diagnozę. W naszej poradni na pacjentów czekają wykwalifikowani oraz doświadczeni specjaliści gotowi udzielić potrzebnej pomocy.