"Nowe Standardy Leczenia w Psychiatrii"
W Dialogu zawsze stawiamy na najnowszą wiedzę medyczną, zgodną ze światowymi standardami. Od lat uczestniczymy w najważniejszych konferencjach psychiatrycznych na świecie, i chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą z innymi lekarzami.
Dlatego 19 listopada 2022 r. zorganizowaliśmy konferencję dla naszych psychiatrów, a także dla lekarzy psychiatrów z całej Polski, podczas której autorzy poszczególnych rozdziałów nowego wydania „Standardów leczenia farmakologicznego” opowiedzieli o najważniejszych zmianach i aktualnych zaleceniach.
Jak powinniśmy leczyć zaburzenia psychiczne w 2023 roku?
Jesienią 2022 r. ukazało się trzecie wydanie “Standardów leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Marka Jaremy, Dyrektora ds. Nauki w Centrum Terapii Dialog, w których zostały zaktualizowane poszczególne wytyczne dotyczące diagnozowania i leczenia psychiatrycznego. Co dokładnie się zmieniło? Jak w 2023 roku powinniśmy leczyć swoich pacjentów?
Przedstawiamy wybrane, aktualne zalecenia dotyczące leczenia niektórych zaburzeń psychicznych. Oczywiście jest to jedynie niewielki ułamek tego, co znajdziemy w “Standardach”, które powinny być dla każdego lekarza psychiatry swoistym drogowskazem, pomocnym przy ustalaniu postępowania.
Zaburzenia snu
– W leczeniu bezsenności przewlekłej podstawową rolę odgrywa zmiana stylu życia.
– ACP zaleca, aby każdy dorosły pacjent z przewlekłą bezsennością otrzymał leczenie w formie terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) jako podstawową początkową metodę leczenia.
– Leki nasenne powinny odgrywać rolę drugoplanową, powinny być stosowane krótkotrwale, jako dodana terapia farmakologiczna u dorosłych pacjentów z bezsennością przewlekłą, u których CBT-I nie była skuteczna.
– Jeśli zgłasza się do nas pacjent z zespołem niespokojnych nóg, należy zawsze pamiętać, aby wykluczyć utajony niedobór żelaza poprzez oznaczenie stężenia ferrytyny.
Depresja
– Pacjenci z depresją rozpoznaną po raz pierwszy powinni przejść ocenę medyczną celem stwierdzenia/wykluczenia podstawowych chorób współistniejących takich jak: nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, bezdech senny, zaburzenia funkcji tarczycy, nerek i wątroby.
– W leczeniu zaburzeń depresyjnych zawsze warto uwzględniać zasadę „Start low, go slow, but go”, czyli zaczynamy od najmniejszych dawek, ale też nie boimy się stosowania dawek maksymalnych.
– Zawsze należy uprzedzić pacjenta, że efekt przeciwdepresyjny pojawia się po 2–4 tygodniach stosowania odpowiednio wysokiej dawki.
– Jeśli po 6–8 tygodniach stosowania dawki maksymalnej nie obserwuje się poprawy, należy zmienić lek.
Zaburzenia lękowe
– W ICD 11 zawarto zaburzenia związane z lękiem separacyjnym i mutyzmem wybiórczym. Wydzielona agorafobię i zaburzenie paniczne. Do odrębnego zbioru włączono zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
– Skuteczność w leczeniu zaburzenia lęku uogólnionego wykazały SSRI, SNRI, TLPD oraz pregabalina.
Leczenie osób w wieku podeszłym
– Lekiem pierwszego rzutu u pacjentów w wieku podeszłym w przypadku leczenia epizodu depresyjnego jest sertralina lub w epizodzie ciężkim – duloksetyna, która zalecana jest szczególnie u starszych pacjentów z depresją, doświadczających objawów somatycznych i bólowych
– Dobrym wyborem u starszych pacjentów cierpiących na depresję z lękiem i zaburzeniami snu będzie też trazodon w postaci o przedłużonym uwalnianiu.
Uzależnienia
– Rozpoznanie uzależnienia można postawić już po 3 miesiącach ciągłego używania SPA – codziennego lub prawie codziennego, nie jak było przyjęte do tej pory po 12 miesiącach.
– Farmakoterapia w uzależnieniu od alkoholu (UA) nie pomoże wszystkim pacjentom, ale jest wartą rozważenia i wypróbowania metodą leczenia.
– Wśród leków o udowodnionej skuteczności i korzystnym profilu bezpieczeństwa warto rozważyć zarejestrowany naltrekson i baklofen jako lek drugiego wyboru, off-label.
Leczenie dzieci i młodzieży
– Najczęściej postępowaniem pierwszego rzutu i postępowaniem obowiązkowym leczenia są oddziaływania psychospołeczne: współpraca z rodziną i szkołą.
– Zakres rejestracji leków jest węższy niż ich zastosowanie kliniczne, co wymaga szczególnej ostrożności.
– W trakcie leczenia jest konieczne regularne reanalizowanie bilansu korzyści i ryzyka.
– Odstąpienie od leczenia z powodu nadmiernej ostrożności naraża chorego na cierpienie, ale też wpływa negatywnie na jego rozwój i konsekwencje w dorosłości.
Współpraca i psychoedukacja
W nowych “Standardach” wiele razy pojawia się informacja o konieczności współpracy lekarzy psychiatrów z innymi specjalistami, z psychologami, psychoterapeutami oraz lekarzami innych specjalizacji.
Dodatkowo mowa jest o tym, że ważnym aspektem w leczeniu psychiatrycznym jest edukacja pacjentów oraz ich rodzin/opiekunów na tematy związane z zasadami higieny psychicznej, interwencji terapeutycznych i dalszej opieki.
Oczywiście to tylko wybrane wytyczne ze “Standardów”, które zostały również przedstawione podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Nowe Standardy Leczenia w Psychiatrii”, zorganizowanej przez Centrum Terapii Dialog, 19 listopada 2022 roku w Warszawie.
W konferencji uczestniczyło ponad 200 psychiatrów z całej Polski.
Wideo z konferencji
Fotorelacja z konferencji
Więcej