Depresja poporodowa – sprawdź, czy potrzebujesz pomocy specjalisty!
15/06/2022Jak zostać lekarzem psychiatrą?
23/08/2022Diagnozowanie chorób psychicznych przez psychiatrę jest procesem wymagającym dokładnego wsłuchania się w słowa pacjenta. Niekiedy konieczne będzie wykonanie konkretnych badań czy testów. W jaki zatem sposób psychiatra rozpoznaje chorobę psychiczną?
Diagnozowanie zaburzeń psychicznych
Najważniejszą częścią całego procesu diagnozowania jest wywiad przeprowadzony z pacjentem. W jego trakcie psychiatra zbiera możliwie jak najwięcej informacji na temat samopoczucia chorego, objawów, z jakimi się zmaga czy też wpływu otoczenia na jego życie. W razie takiej potrzeby psychiatra może też poprosić o rozmowę z rodziną czy partnerem lub partnerką pacjenta, by uzyskać jak najlepszy obraz symptomów.
Może okazać się i tak, że specjalista skieruje pacjenta na szereg dodatkowych badań, na przykład hormonalnych. Wszystko dlatego, by rozpoznanie ewentualnej choroby było dokładne i obiektywne – czasami pogorszenie samopoczucia nie musi być objawem depresji, a chociażby niedoczynności tarczycy.
Rozpoznanie choroby u psychiatry czy u psychologa?
Jeśli do tej pory nie korzystałeś ze wsparcia specjalisty na początku najlepiej będzie udać się do lekarza psychiatry. Specjalista po dokładnym badania wykluczy różne choroby, które mogą dawać podobne objawy do zaburzeń i chorób psychicznych. Co ważne nie każda wizyta u psychiatry musi zakończyć się farmakoterapią. Po diagnozie, jeżeli to konieczne, lekarz psychiatra może skierować pacjenta na konsultacje u psychoterapeuty i psychoterapię. Najlepsze wyniki w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych przynosi leczenie psychiatryczne razem z psychoterapią.