Specjalistyczna Poradnia dla Osób LGBTQI+ NZOZ Centrum Terapii Dialog specjalizuje się w:
- diagnostyce i leczeniu stanów obniżonego nastroju, które są następstwem złego traktowania ze strony społeczeństwa (homofobia, dyskryminacja ze względu na orientację seksualną/płciową, wykluczenie społeczne)
- konsultacjach psychiatrycznych, psychologicznych przez Specjalistów rozumiejących specyfikę osób LGBTQI+
- psychoterapii indywidualnej
- wsparciu dla rodzin osób LGBTQI+
- wsparciu w radzeniu sobie ze stresem mniejszościowym
- wsparciu w radzeniu sobie ze stygmatyzacją
- działa online i w przychodniach NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie
W ramach leczenia w zależności od stanu pacjenta stosujemy odpowiednio dobrane leki i/lub odpowiedni rodzaj psychoterapii.
Umów się do Poradni dla osób LGBTQI+:
Zespół Poradni dla osób LGBTQI+ tworzą specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, ale także chcą dzielić się swoją wiedzą. Wielu z nich to autorzy artykułów i książek naukowych z dziedziny współczesnej psychologii i psychiatrii. Ważna jest dla nich również psychoedukacja, dlatego tworzą Poradniki dla pacjentów i występują w webinarach, telewizji czy radiu.
Kierownik Poradni:
Specjaliści przyjmujący w Poradni:
Kierownik Poradni Nerwic i Lęku, lekarz specjalista psychiatra
Kierownik Poradni ADHD u Dorosłych, lekarz specjalista psychiatra, psychoterapeuta integracyjny
lekarz specjalista psychiatra, lekarz specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, ordynator
Kierownik Poradni Choroby Afektywnej Dwubiegunowej (ChAD), lekarz specjalista psychiatra
lekarz specjalista psychiatra, lekarz specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
Kierownik Poradni Leczenia Traumy i PTSD, lekarz specjalista psychiatra
psycholog, psychoterapeutka systemowa dzieci, młodzieży i dorosłych, terapeutka par i rodzin
psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna, analityczka grupowa, terapeutka uzależnień
psycholog, psychoterapeuta systemowy, terapeuta par, terapeuta TSR, interwent kryzysowy
psycholog, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog kliniczny
NZOZ Centrum Terapii Dialog prowadzi Specjalistyczną Poradnię dla Osób LGBTQI+. Pomimo znacznego rozwoju społeczeństwa i wzrostu świadomości, osoby z tej grupy nadal muszą zmagać się nierzadko z krzywdzącymi postawami otoczenia, a także z niezrozumieniem, dezaprobatą oraz brakiem akceptacji.
Specjaliści naszej poradni dokładają wszelkich starań, by udzielić najlepszego w takiej sytuacji wsparcia, a także pomóc w zwalczaniu skutków negatywnych zachowań oddziaływujących na osoby ze środowiska LGBTQI+.
Jakiej pomocy udzielamy?
W ramach prowadzonej opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla osób LGBTQI+ zajmujemy się:
- obniżonym nastrojem mogącym wynikać z negatywnego traktowania ze strony społeczeństwa, wykluczenia oraz przejawów dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową,
- wsparciem psychiatrycznym i psychologicznym od specjalistów przygotowanych na specyfikę problemów, z jakimi zmagają się osoby LGBTQI+,
- udzielaniem pomocy dla rodzin osób LGBTQI+,
- psychoterapią indywidualną,
- opieką nad przeżywanym stresem mniejszościowym, na który narażone są osoby czujące przynależność do grup mniejszościowych stygmatyzowanych przez część społeczeństwa,
- wspieraniem osób przeżywających trudności w radzeniu sobie ze stygmatyzacją.
W przypadku osób nieheteronormatywnych specjalistyczne wsparcie może być związane nie tylko z już odczuwanymi negatywnymi zachowaniami ze strony środowiska, w którym żyją. Wiele z nich odczuwa głęboki lęk dotyczący chęci ujawnienia swojej orientacji, nazywanej w mowie potocznej „coming outem”. Obawa przed odrzuceniem, głównie ze strony najbliższych osób, często niemal uniemożliwia podjęcie decyzji o publicznym opowiedzeniu o swoim życiu.
Rolą psychoterapeuty jest praca z Pacjentem oraz pokazanie mu, że jego uczucia i emocje są kluczowe, a tłumienie ich może powodować szereg zaburzeń, w tym stany lękowe, depresję czy nerwicę.
Pomoc w każdym przypadku
Niezrozumienie własnych odczuć, problem z określeniem swojej orientacji czy tożsamości płciowej mogą wywoływać poczucie bezradności. Osoby LGBTQI+ mogą ponadto zmagać się z poczuciem winy lub przekonaniem o popełnianiu grzechu oraz byciu niezgodnym z własną wiarą, jeśli są osobami religijnymi.
Specjaliści, którzy przyjmują na wizyty zarówno w przychodni jak i online, są gotowi wysłuchać każdej wątpliwości oraz porozmawiać na każdy temat dotyczący wspomnianych, jak i innych, osobistych problemów.